Taşıt Kartı

Taşıt Kartı Devir işlemleri, Nedir, Ücreti, Başvurusu, Fiyatları, Sorgulama, almak için gerekli evraklar, araç ekleme, bedeli, nasıl yapılır, iptal süresi, nereden alınır, örneği hakkında tüm detaylar bu yazımızda belirtilmiştir.

Taşıt Kartı Nedir?

22.07.2016 tarihinde UKOME tarafından alınan karar ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin onayı sonrasında ticari olarak servis taşımacılığı yapan 9+1 araç dahil tüm servis araçlarının taşıt kartı sahibi olması gerektiğine dair verilen karar yürürlüğe girmiştir. Yapılan bu düzenlemenin esas amacı korsan taşımacılıkla mücadele etmektir.

Kısaca taşıt kartı nedir? sorusunun cevabı öğrenci taşımacılığı ve personel servis taşımacılığı yapan tüm kişilerin araç sayısına bakılmaksızın UKOME'den alınması gereken zorunlu belgedir. Aynı şekilde taşımacılık faaliyetleri içerisinde olan otobüs kiralama veya otobüsle servis hizmeti veren araçlarda d2 belgesi haricinde almak mecburiyetindedir.

Taşıt Kartı Devir işlemleri Nasıl Yapılır?

25.05.2015 tarihinden önce servis taşımacılığı yaptığını ispatlayan ve bunun akabinde ücretsiz hak sahibi olan kişiler taşıt kartlarını devir edebiliyor. Peki elinizde ücret vermeden hak sahibi olduğunuz devir işlemleri nasıl yapılır?

Adınıza veya firmanıza ait taşıt kartının devrini yapabilmek için öncelikle yetki belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Bu belge de aynı şekilde Ukome den alınmaktadır.

Taşıt kartını satacağınız kişi ile fiyatta mutabakat sağladıktan sonra Bakırköy veya Kartal semtinde ki UKOME binası ruhsat işleri bölümüne alıcı ve satıcı her iki tarafında giderek güvenlik dolayısıyla satış işlemi yapılacağını beyan etmesi gerekmektedir. Yapılan beyan sonucunda mevcut servis taşımacılığı kartında ki QR kod tarandığında taşımacılık kart doğrulama devir bilgileri aşağıdaki gibi görünecektir.

Servis Taşımacılığı Kartı Devir

Servis Taşımacılığı Kartı Devir

Bu işlem tamamlandıktan sonra alıcı ve satıcı notere giderek satış işlemini yapabilirler.

Şunu da belirtmek isteriz ki, anlaşma yapmış olduğunuz tutar üzerinden noter masrafları çıkmakta. Örneğin satış bedeli 1.000,00TL. olarak işlem yapılan bir satış sözleşmesinin noter masrafı yaklaşık 382.00TL. çıkarken bu tutar belirtilen rakama göre değişmektedir. Ancak ileride sorun yaşamamak adına önerimiz esas devir bedeli bildirilerek işlem yaptırmanızdır.

Unutmayın devir aldığınız taşıt kartının aslı eski sahibinde değil sizde kalmalıdır. Aksi taktirde işlemler yapılmaz.

Devir işlemi yapıldıktan sonra https://e-tuhim.ibb.gov.tr/ adresine girerek mevcut üyeliğinizle giriş yaptıktan sonra başvuru yaparak, elinizde ki satış sözleşmesini ve devir aldığınız taşıt kartını sisteme yükleyerek satışın onaylanmasını beklemeniz gerekiyor.

İlgili kişiler gerekli incelemeyi yaptıktan sonra eğer herhangi bir sorun yoksa telefonunuza mesaj olarak devir işleminin onaylandığı bilgisi geliyor ve evrak asılları ile birlikte Bakırköy veya Kartal Ukome binasına giderek taşıt kartının asıl sureti ile birlikte satış sözleşmesini teslim ediyorsunuz ve devir işlemlerinin ilk aşamasını tamamlamış oluyorsunuz.

Son aşama olarak telefonunuza tekrar mesaj geliyor ve devir işlemini tamamlamak için ödemeye hazır başvuru olarak bilgilendiriliyorsunuz.

Taşıt Kartı Başvurusu

Yeni düzenlemeye göre taşıt kartı başvurusu sadece internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu sayfaya erişebilmek için https://e-tuhim.ibb.gov.tr/ adresine girmeniz gerekmektedir. Daha kısa yoldan google aramasında "tuhim" yazarak çıkan ilk sonuca giriş yapabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce firma veya şahıs adına fark etmiyor yetki belgesi sahibi olmalısınız. Yetki belgesi olmayan kişiler veya kurumlar müracaat yapamamaktadır. Yetki belgenizin varsa ilk işlem belirttiğimiz internet sitesine erişerek kullanıcı bilgileri ile giriş yapınız.

Taşıt Kartı Başvurusu

Taşıt Kartı Başvurusu

yukarıda ki ekranda T.C. kimlik numaranızı girip şifrenizi onayladıktan sonra sisteme bağlanabilirsiniz. Şifrenizi hatırlamıyorsanız veya kaybettiyseniz şifremi unuttum alanına girerek, sisteme kayıtlı olan telefon numaranızı veya e-posta adresini belirterek aktivasyon şifresi alarak yeni şifre belirleyebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra;

Taşıt kartı fiyatları

Yukarıda ki resimde gördüğünüz üzere başvurunun ilk adımı Taşımacılık Kartı alanına tıklayarak başlamaktadır. Diğer seçenekler taşımacılık kartı dışında yetki belgesi, güzergah izin belgesi, servis hak başvurusu (geçici bir menü) yapmak için kullanılmaktadır. Bir sonraki yazımızda yetki belgesi nasıl alınır konusuna değineceğiz.

Taşıt kartı almak için gerekli evraklar

ilgili menüyü tıkladıktan sonra karşınıza gelen bu ekranda Uyarıyı Okudum butonuna basarak artık tüm doğrulama işlemlerini yapmış olacaksınız. Bundan sonra ki yapacaklarınızın tamamı bilgi girişi olacaktır.

Taşıt kartı iptal süresi

Yeni başvuru alanına tıklayarak başvuru oluşturulur. Bir sonraki ekranda aracın sahibi (şahıs/ firma), Adı Soyadı, sms gönderilecek numara bilgisi ( bu alan önemlidir, başvurunuzun takibi açısında görünen numarayı kontrol etmenizde fayda var.) Açıklama kısmı boş bırakılabilir.

Diğer aşağıdaki bilgiler aracın kendisine ait bilgilerdir. Bu alanlara da yazdığınız tüm bilgilerin doğruluğunu mutlaka teyit ediniz. Muayene süresi dolmuş araç üzerine başvuru yapılamadığından, giriş yapmaya başlamadan önce mutlaka muayene süresini kontrol ediniz.

Diğer bilgilerde eksiksiz olarak giriş yapıldıktan sonra kayıt ederek başvuruyu gönderebilirsiniz. Bundan sonra ki aşama yetkililerin girdiğiniz bilgileri incelemesi sonucunda cep telefonunuza gelen mesajla aşamalı olarak ilerleyecektir.

Taşıt kartı başvuru formu

Taşıt Kartı Fiyatları

İlk karar alındığın da Kırkbin TL. olarak belirlenen taşıt kartı fiyatları Aralık.2017 yılında alınan kararın neticesinde son düzenleme ile kart bedeli 01.01.2018 tarihinden geçerli olmak üzere 66.000.00TL olarak belirlendi. Şuan da belediye tarafında kart satışı yapılmamaktadır.

Aynı şekilde eşit 5 taksite bölünerek satılan taşıt kartlarına daha uygun sahip olmak isteyen kişiler sahibinden satılık taşıt kartı ilanlarını inceleyerek satın alabilirler. Aynı zamanda sayfanın altında ziyaretçilerimizin yaptığı yorumlara bakarak satılık servis taşımacılığı kartı ilanları görebilirsiniz.

Önemli Not: 18/03/2019 tarihinden geçerli olmak üzere kart satışları belediye sistemi üzerinden yapılmamaktadır. Bu konuda yeniden satış yapılıp yapılmayacağı konusunda henüz netlik kazanmış bir bilgi bulunmamaktadır.

Taşıt Kartı Sorgulama

Özellikle son zamanlarda bazı taşıt kartı satanlar dolandırıcılık yapmakta. Yani aynı taşıt kartını birden fazla kişiye satarak alan kişileri mağdur etmekte.

Bunun önüne geçmek için mutlaka belgeyi alacağınız taşıt kartının gerçek sahibi olduğunu doğrulamanız gerekmekte. Taşıt kartı sorgulama işlemini 3 şekilde yapabilirsiniz.

Taşıt kartı sorgulama 1. yöntem

Asıl suretli olan taşıt kartının üzerinde ki QR kodu android veya ios işletim sistemli telefonunuzdan QR kodu okutmaktır. Telefonunuz da hazır kurulu uygulama yoksa hemen marketten ücretsiz indirerek kurulum yapabilirsiniz.

Kurduktan sonra kodu okuttuğunuz da satın alacağınız kişinin kimlik bilgileri ile telefonun ekranına düşen bilgileri kıyaslayarak taşıt kartı sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Taşıt Kartı Sorgulama

Taşıt Kartı Sorgulama

Taşıt kartı sorgulama 2. yöntem

QR kodu yanında ki https ile başlayan adres satırını aynı şekilde bilgisayar veya telefonunuzda ki internet tarayıcının adres satırına yazarsanız karşınıza çıkan sayfada sahiplik doğrulaması yapabilirsiniz.

Plakadan taşıt kartı sorgulama

Plakadan taşıt kartı sorgulama

Taşıt kartı sorgulama 3. yöntem

Teknoloji ile çok aranız yok ve yukarıda belirttiğimiz işlemleri yapabilecek düzeyde bilginiz yoksa en kısa yoldan istanbul Büyükşehir Belediyesi iletişim hattı ALO 153 ü arayarak Ulaşım Hizmetleri menüsüne yani 1'i tuşlayarak çıkan temsilciye gerekli bilgileri ileterek taşıt kartı hakkında tüm detayları sesli olarak öğrenebilirsiniz.

Taşıt Kartı Almak için Gerekli Evraklar

Hak sahibi olmak istiyorsanız ister satış yapan kişilerden, isterseniz istanbul Büyükşehir Belediyesi 'ne başvurarak alabilirsiniz. Bu başvuru esnasında taşıt kartı almak için gerekli evraklar aşağıda ki gibidir.

Öncelikle servis taşımacılığı yetki belgesi sahibi olmalısınız. Yetki belgesi alabilmek için;

Eğer şirketseniz,

 • Şirket yetkilisi olduğunuzu gösterir imza sirküsü ve şirketinize ait ticaret sicil gazetesi
 • Şirketinizin istanbul il sınırları içerisinde olduğunu gösteren belgeler.
 • Firmanızın oda kaydı olduğuna dair belge. Burada İTO veya diğer servis taşımacılığı odasına kayıt olabilir.
 • Öğrenci taşımacılığı veya personel servis taşımacılığı taahhütnamesi.
 • Talep ettiğiniz servis taşımacılığı yetki belgesi gurubuna ait şartların yerine getirilmesi. Yetki belgesi A - B - C - D olarak 4 sınıfa ayrılmaktadır.

Örneğin, en üst sınıf olan A gurubu yetki belgesi almak için şirketiniz bünyesinde çalışan 1 adet üst düzey yönetici belgesi (ÜDY), 3 adet orta düzey yönetici belgesi (ODY) ve iso 9001, iso 14001, Ohsas 18001 ve TSE 12257 belgelerine sahip olmanız gerekmektedir.

ÜDY 2 Belgesi

ÜDY 2 Belgesi

Ayrıca yukarıda belirttiğimiz ÜDY ve ODY belgelerine sahip olabilmek için bazı şartlar bulunmakta. Üst düzey yönetici belgesi alabilmek için 4 yıllık üniversite mezunu şart aranmakla birlikte, orta düzey yöneticiler içinde en az lise mezunu olma şartı aranmaktadır.

Bu şartları yerine getiren kişiler src eğitim merkezine başvurarak ortalama 180 saatlik eğitim sonucu Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği yazılı sınava katılarak en az 70 puan almaları ve istenilen puanın elde edilmesi sonucunda aynı gün sözlü yani uygulama sınavına girerek aynı şekilde geçmeleri gerekmektedir. Her 2 sınavda da başarı gösteren kişiler mesleki yeterlilik belgesine sahip olabiliyor.

Yukarıda maddeler halinde sunduğumuz tüm şartlar yerine getirildiğinde almış olduğunuz servis taşımacılığı yetki belgesi ve yetkili kişi imza sirküleri ile birlikte başvuru yaparak taşıt kartı alabilirler.

Şahıslar için yani şirket olmayıp gerçek kişiler için sadece yetki belgesi ve kimlikle birlikte müracaat yapmaları yeterlidir.

Taşıt Kartı İptal Süresi

Sahibi olduğunuz araç üzerine ücretsiz hak sahibi iseniz ve aracınızı satmak istiyorsanız taşıt kartı oluşunun satışa engel bir durumu yoktur. Ancak aracınızı sattıktan sonra en fazla 6 ay içerisinde yeni bir araç alarak mevcut taşıt kartınızın aktarımını gerçekleştirebilirsiniz.

6 aylık belirtilen süre çok önemli olup, servis aracını sattığınız zaman taşıt kartı iptal süresini mutlaka takip edin. Geri dönüşü kesinlikle yoktur. Ayrıca 1 ay yol belgesiz olan kartlarında iptali sistem tarafından otomatik olarak yapılmakta.

Taşıt Kartı Örneği

Ulaştırma Daire Başkanlığı tarafından verilen taşıt kartı üzerinde araca ait bilgiler ve kart hakkında diğer bilgiler bulunmaktadır.

Aracın plakası, araç sahibi, marka, model aracın ilk tescil tarihi gibi bilgileri yer almaktadır. Ayrıca taşımacılık kart numarası, kartın veriliş tarihi ve son geçerlilik süresi bulunmaktadır. Aşağıda göstermiş olduğumuz taşıt kartı örneği üzerinde tüm detaylar mevcuttur.

Taşıt Kartı Örneği

Taşıt Kartı Örneği

Kart sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biriside taşıt kartlarının geçerlilik süresi kaç yıldır ?  UKOME'nin aldığı son karar ile tahditli plaka kapsamına alınarak süresiz hale getirilmiştir.

5/546 ratings
folder_openServis Araçları
comment104 Yorum

104 Yorum. Yeni Yorum

 • Tasit kartsiz servis araci almak istiyorum.noterde işlemler nasil yapılıyor.kartsiz alacağından araca başka plaka veriliyor mu.konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Adem Bey, aracı satınalma işlemlerini yaptıktan sonra taşıt kartını da aynı şekilde noterden devir alıp, ibb sistemine yükleme yaparak onay işlemlerini beklemelisiniz. Onaylandıktan sonra satın almış olduğunuz aracın plakasına devir işlemi yapılacağından sorunsuzca servis taşımacılığı yapabilirsiniz.

   Cevapla
 • volkan özmen
  11 Mayıs 2018 02:07

  D2 belgesi almak için hazırlanıyoruz.
  Taşıt kartı almamız gerekiyor mu?

  Cevapla
 • MURAT PARLAYAN
  30 Mayıs 2018 16:43

  MERHABALAR OLAY GELSİN
  BEN SERVİS ARACI ALACAGIM .
  ÖNCELİKLE NELER YAPMAM GEREKİYOR.
  ANLADIGIM KADARI İLE ÖNCE ARAÇ ALINIP SONRA SERVİS TAŞIMACILIGI KARTI BAŞVURUSU YAPILABİLİYOR.
  9+1 CARAVELLE YADA TRANSPOTER İ DE SERVİS ARACI OLARAK KULLANABİLİR MİYİZ?
  BİRDE ARACI ALDIK KARTI ALDIK AMA HERHAN GİBİ BİR YERE FATURA KESECEK ŞEKİLDE ARACI ÇALIŞTIRAMADIK YANİ TABİRİ CAİZ İSE EVİN ÖNÜNDE YATIRDIK AYLIK MASRAF OLARAK KARSIMIZA NE CIKAR FATURA KESERSEK NE ÇIKAR TEŞEKKÜRLER KOLAY GELSİN…

  Cevapla
 • Merhabalar bir arkadaşımın taşıt kartı var be iptal olduğunu söylüyor otomatik iptal olur mu bu taşıt kartı veya iptal olduysa bile nasıl geri faaliyete sokabiliriz

  Cevapla
 • Abi ben aracımı sattım ve 6 ay geçti araç alamadım ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 • Bende aracami borçlarımdan dolayı satttim ve yeni araç alamadim 6 ay süreyide geçtik ne yapmam gerekiyor şu anda araç. Alacak durumunda yok tasit kartımı satabilir miyim

  Cevapla
 • TUFAN ŞAHİN
  6 Eylül 2018 19:30

  SELAMLAR 2012 YILINDA SERVİS İŞİNE BAŞLADIM 2014 YILINDA ARACIMI SATTIM DİYE BENİM TAŞIT KARTI HAKKIM OLMADIĞI SÖYLENDİ FAKAT FAALİYET BELGEM DEVAM ETMEKTEYDİ 2015 YILI NIN 9 AYINDA TEKRAR ARAÇ ALDIM BU SEFER BENDEN 20000 TL TALEB EDİLDİ 5 EŞİT TAKSİTLE ÖDERSİN DENDİ YUKARIDA OKUDUĞUM ÖETNİN DE VERİLEN TARİHTEN ÖNCE BU İŞİ YAPTIĞIMI İSBATT ETTİM BANA HAK VERİLMEDİ BEN BELEDİYEDE BU KONUYU KONUŞURKEN BİR BAYAN GELDİ BU BAYANIN ARABASI VAR FALİYET BELGESİ YOK ONA HAKKIN VARDEDİLER VE ALDI BEN BUNU GÖRDÜM MADUR OLAN KİM BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
  • Merhaba Tufan Bey,

   Ukome’ye giderek mağduriyetinizi belirten bir dilekçe yazıp üst makama ilettiğiniz taktirde mutlaka size olumlu veya olumsuz bir cevap vereceklerdir. Alacağınız cevapla birlikte gerekçede sunulacaktır. Bu şekilde cevap almaya çalışırsanız çok daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

   Cevapla
 • Mehmet Emir
  10 Ekim 2018 14:39

  Merhaba. 2005-2009 yılları arasında kendi aracımla servis taşımacılığı yaptım. Sonra aracımı sattım o zamandan bu yana servis işi yapmıyorum. Şimdi tekrar servis işine girmek istiyorum. Bunun için ücretsiz taşıt kartı alabiliyor muyum.? Benim zamanımda taşıt kartı falan yoktu, Sonradan çıkarttılar, bende almak için hiç başvuru yapmadım

  Cevapla
  • Meva Turizm
   11 Ekim 2018 08:41

   Merhaba Mehmet Bey,

   Kısa bir sürelik 2015 yılından önce eksik evraktan dolayı kart alamayan kişiler için şans tanındı. Ancak şuan da devam etmiyor. Bu sebeple alamazsınız ancak gene de teyit için 153’ü arayarak bilgi sahibi olmanızı öneriyoruz.

   Cevapla
  • ALI OSMAN CELİK
   24 Haziran 2019 14:14

   Tasit karti devir onaylanmasi kac gun surer

   Cevapla
 • Merhaba taşıt kartını noterden devraldıktan sonra
  İbb ukema kartı çıkartmak ve araç almak için ne kadar
  süre tanıyorlar

  Cevapla
 • gizem yorulmaz
  12 Kasım 2018 13:13

  Merhabalar ben taşıt kartı başvurusu yapmıştım eksik evrakdan dolayı geri dönmüş şimdi arıyorum hakkımın yandığını söylüyorlar 30 yıllık bir firmam ve yıllardır ticaret odasına ve vergileri hep ödüyorum hakkımı nasıl geri alabilirim yardımlarınızı rica ederim

  Cevapla
 • Beni tasit kartim var devir etmek istiyorum alan varmi

  Cevapla
 • MÜMİN ÇETİNKAYA
  20 Kasım 2018 12:53

  SELAM SERVİSCİYİM EVRAKLARIM TAM BİR ARKADAŞIMIN İŞ YERİNDEN SSK ÖDÜYORUM SSK PRİMİN DOLDU ARTIK ÖDEMEK İSTEMİYORUM YAŞI BEKLEYECEĞİM ARABADA ÜZERİME KAYITLI OLDUĞU İÇİN SSK DAN ÇIKARSAM BAĞKUR HEMEN DEVREYE GİRİYOR BUNUN İÇİN ARABAMI TAŞIT KARTIMI KARDEŞİME DEVİR ETMEK İSTİYORUM KARDEŞİM SSK LI ÇALIŞIYOR SATEN BUNUN İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMEM LAZIM TEŞEKKÜR EDERİM

  Cevapla
  • Birinci derece yakınlarda taşıt kartı devrine Büyük Şehir Belediyesine ücret ödemezsiniz Mümin bey. Sadece devir işleminin ilk adımı noter de satış sözlemeşmesi için çıkacak bedeli ve araç devir bedelini ödersiniz.

   Cevapla
 • Ayhan Büyüm
  23 Kasım 2018 01:23

  Ben laa plakamı aldım taşıt kartıma yeni aldığım plakayı tekrar taşıt kartıma işlemem gerekiyor mu…

  Cevapla
 • Ayhan Büyüm
  23 Kasım 2018 21:12

  Merhaba Ben laa plakamı aldım taşıt kartıma yeni aldığım plakayı tekrar taşıt kartıma işlemem gerekiyor mu…

  Cevapla
 • Murat gectinli
  26 Kasım 2018 21:28

  Merabalar.yeni bir servis araci aldim ama servis isine yeni giriyorum yetki belgesi icin etuhim girdigimde yeni basvuru secenegi yok.yetki begesi basvuru baska hangi yolla yapilabilir.bi bilgi aktarirsaniz sevinirim tesekkurler.

  Cevapla
  • Murat bey sistem şuan yeni başvurulara kapalı olduğundan, sistemin yeniden açılmasını beklemeniz gerekmekte.

   Cevapla
 • 2001 model otobüsüm var2009 da satın aldım2014 yılından beri vize si yok l pilaka hakım varmı

  Cevapla
 • 2017 basından ıtıbaren yetkı belgem var 2014 vergı daıresıne kaydım var faturam var tasıt kartı almak icin ne yapmam gerekıyor

  Cevapla
  • Hakan bey şuan servis taşımacılığı kartı satışı belediye tarafından yapılmamaktadır. Ancak facebook gibi sosyal medya aracılığı ile şoförlerin ve araç sahiplerinin olduğu gruplarda satışlar yapılmaktadır. Bu şekilde şahıstan tedarik ederek satın alma işlemi yapabilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhabalar şuan servis taşımacılığı kartını belediye neden satışını yapmıyor

  Cevapla
 • Selam ben aracimi 2014 haxiraninda sattim o done.deki yol belgelerim duruyo halen ticare odasinda faliyet gosteriyom tazik karti cikara bilirmiyim

  Cevapla
  • Fedai bey bu konuda daha önce bir düzenleme yapılıp hak sahipleri tekrar talepte bulunup kartlarını alabildiler. Ancak bu düzenleme kısa bir süreliğine yapıldı. Şuan da bildiğimiz kadarıyla böyle bir talepte bulunulması söz konusu değil ancak siz gene de 153’ü arayın veya ukome’ye giderek bilgi almayı deneyin.

   Cevapla
 • MUHARREM DERİCİOĞLU
  3 Ocak 2019 18:30

  L TAŞIT KARTIMI ALDIKTAN SONRA ARABAMI SATTIM ARABA ALMADIM 6 AY OLDU TAŞIT KARTIMI SATABİLİRMİYİM

  Cevapla
  • Meva Turizm
   5 Ocak 2019 12:39

   Kartınızı satabilirsiniz Muharrem bey sorun olmaz.

   Cevapla
   • İyi akşamlar servis aracımı 2018 yılında sattım.taşıt krtımın üzerine alınan yol belgesi bulunmaktadır.taşıy kartımı satabiliyormuyum .herhangi bir iptal olma ihtimali varmı bunun bir süresi oluyormu.yol belgesi 2 yıldır alınmadı çünkü tekrar araç almadım

    Cevapla
 • Hüsnü dirlik
  6 Ocak 2019 19:39

  Taşıt kartına ihtiyacım var satan arkadaşlarla görüşmek isterim

  Cevapla
 • Semih Taşpınar
  22 Ocak 2019 20:15

  Laa plaka için gerekli evrakları çıkarma işlemlerine başlayacakken servis sektörünü bırakma kararı aldığımdan kartım satlıktır. 12.000 TL. ye bırakacağım ilgilenen varsa bana ulaşabilirler.

  Cevapla
 • İbrahim uslu
  26 Ocak 2019 22:35

  Taşıt kartı harcı olan 2000 TL ye kredi kartına taksit yapiliyormu.birde t kartını devir aldım en az bir sene servis yapmam gerekiyormus yapmazsam iptal olurmuş devir edemezmisim.dogrumu.

  Cevapla
  • Meva Turizm
   26 Ocak 2019 23:53

   İbrahim Bey, devir işlemi için ödenen 2000TL.taksit yapılmıyor tek seferde ödeme yapılıyor. Ancak bankanızla görüşüp taksit yaptırabilirsiniz. Ayrıca faaliyet yapılmaması konusunda duyduklarınız doğrudur.

   Cevapla
 • Hakan gencer
  27 Ocak 2019 00:57

  Slm benim üdy1 belgem var bu belgemle bir iş bulabilirmiyim yada belgemi kiraya verebilirmiyim ihtiyacı olan firmalar iletişime geçebilir 0537 837 80 89

  Cevapla
 • Mrblar elimde ki taşıt kartını satmak istiyorum. İlgili arkadaşlar 05418814600 numaradan ulasabilir.

  Cevapla
 • Ali yazıcı
  2 Şubat 2019 09:52

  Taşıt kartımı devir edicem benim adıma taşıt kartı devirde ruhsat kimlik taşıt kartı başka bişey lazım şimdiden tşk

  Cevapla
 • İbrahim uslu
  5 Şubat 2019 07:10

  L serili Yeni taşıt kartımı aldım .kartın altında kırmızı yazıyla bu kart seri plakalı olduğu için devredilemez yazıyor.bu nedir.

  Cevapla
 • HOCAM satilmadıysa talibim 531 363 3698

  Cevapla
 • Burak kargın
  24 Şubat 2019 14:32

  Arkdaslar taşıt kartı arıyorum satamlar bana ulasabilirmi
  05464290056

  Cevapla
 • taşıt kartı satılıktır 22.000 ilgilenen arkadaşlara duyrulur.

  Cevapla
  • Ekrem bey tel numaranızı yazar misini

   Cevapla
  • Mustafa Tor
   26 Mart 2019 17:12

   Ekrem bey kartınızı ben talibim ararsanız alirim 0534 589 01 00

   Cevapla
  • muslim ozcan
   19 Nisan 2019 22:58

   Merhaba halen duruyor mu tasit karti

   Cevapla
  • Merhabalar bir 6 ay muhabbeti var herkesim dilinde dönüp duruyor . Bunun aslını bilen biri yeni koşullar doğrultusunda açıklayabilir mi? Araç satıldıktan sonra hangi koşullarda plaka hakkını koruyabiliyorum? Ya da me kadar süre içerisinde satabiliyorum?

   Cevapla
 • Songül AKHAN
  26 Mart 2019 14:45

  Yol belgeli mevcut kartımı 25.000TL. fiyata vereceğim. Acildir. Almayı düşünürseniz arayabilirsiniz. Pazarlık yok, takas teklif etmeyin.

  Cevapla
 • Turhan özbek
  26 Mart 2019 22:55

  Merhaba aracımı alalı 1 ay oldu taşıt kartım var ama
  Yol belgesi çıkartamıyorum firma sözleşme vermiyor
  Nasıl yol belgesi çıkartabilirm

  Cevapla
  • Meva Turizm
   27 Mart 2019 10:07

   Merhaba,

   Çalıştığınız firmadan sözleşme almadan yol belgesi çıkarma şansınız yok.

   Cevapla
 • Merhaba arkadslar ben 2004 den 2009 servis yaptım araçları çekme çıkardım duruyor bunun taşıt kartlarını alabilirmiyim veya ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz bilgi verirmisiniz

  Cevapla
  • Meva Turizm
   29 Mart 2019 09:25

   2015 Mayıs ayından önce oda faaliyet belgeniz, kestiğiniz fatura vs. yani taşımacılık yaptığınızı ispatlar nitelikte belge varsa ve 2015 mayıs sonrasında hala bu araçlar elinizde duruyor ise UKOME’ ye dilekçe vererek taşıt kartlarınızı talep edebilirsiniz. Yanlız bu müracat için geç kalmayın bugün 29/03/2019 cuma başvurunun son günü bilginize.

   Cevapla
 • Akif YILDIRIM
  2 Nisan 2019 14:15

  İhtiyaçtan kartımı satıyorum, yeni plaka geçişi yapılmamıştır. İlk hak sahiplerindenim. 22bin fiyat düşünüyorum. Arayın görüşelim 0541881400

  Cevapla
 • BERAT BALABAN
  8 Nisan 2019 11:10

  ARKADAŞLAR TAŞIT KARTI ARIYORUM ACİL. ELİNDE OLAN SATMAK İSTEYEN ULAŞIM SAĞLAYABİLİR Mİ
  05414995867

  Cevapla
 • ERTUĞRUL DEMİR
  11 Nisan 2019 15:42

  ARKADAŞLAR ACİL TAŞIT KARTI ARIYORUM YAKIN ZAMANDA EVLENECEĞİM İŞE BAŞLAMALIYIM FİYATTA UÇMAMIŞ ARKADAŞLAR ULAŞABİLİR 0537 659 91 76
  TAŞIT KARTI + 2013 ÜSTÜ ARAÇTA OLABİLİR

  Cevapla
 • Öztekin Işık
  12 Nisan 2019 23:03

  Merhaba, 92 yılından beridir servisçilik yaptığım aracıma zamanında emniyet tarafından verilen belgeden almıştık. Aracı iki ay önce hurdaya çıkarttım. Belge hakkım gitti mi, nasıl bir yol izlemeliyim.

  Cevapla
 • MEHMET NADİR AKDOĞAN
  14 Nisan 2019 01:10

  Sayın MEVA turizm!..
  Öncelikle bu hizmetiniz için şahsım ve camiamız adına teşekkür ederim…
  benim sorum: emekliyim,eşimin adına olan servis aracımızın sürücüsüyüm.(eş ve emekli olduğumdan sgk priminden muafım).eşimin sgk prim günü dolmak üzere olduğundan taşıt kartını ve aracı üzerime almak istiyorum… masrafım ne olur ve mükellef olduğumda sgk primi ödemem gerekirmi? veya maaşımdan kesinti yapılrmı.AYRICA NELER YAPMAM GEREK?.. teşekkürler şimdiden

  Cevapla
  • Merhaba Mehmet Bey,

   Sizlere yardımcı olabilmekten mutluluk duyarız. Sorunuzun cevabına gelecek olursak, eşinizin adına olan kartın devrini üzerinize alabilirsiniz. Eşiniz 1. derece yakın konumunda olduğu için İBB’ne ödemeniz gereken bir ücret çıkmayacak sadece noter masrafı ödeyeceksiniz. Taşıt kartının sahibi olarak gözükmeniz ek bir sgk külfeti getirmez veya herhangi bir kesinti yapılmaz. Daha detaylı bilgi almak için 153’ü arayabilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhabalar taşıt kartı devirinde kimlik ehliyet ruhsatdan başka birşey gerekiyormu acaba yakın zamanda devir alıcam ve ek birşey daha varsa onuda halledeyim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • merhabalar meva turizm bizleri bilgilendirdiginiz icin teşekkür ederim benim sorum ben 2013 senesinde caravella aracimla personel tasimaciligi havaalani transferi yapmistim 2015 senesinde biraktim vergi levhami faaliyet belgemi kapattim ( halen elimde duruyor evraklarim) bu isi tekrardan yapmak istiyorum tasit karti hakkim varmi nasil bu isi tekrardan yapabilirim ? teşekkürler

  Cevapla
 • TAŞIT KARTI ARIYORUM CİDDİ SATANLAR ARASIN AL SATÇI DEĞİLİM ESNAFIM FIYATI ABARTILI OLAN ARAMASIN 0 543 735 66 57

  Cevapla
 • Mehmet Ali Şentürk
  14 Mayıs 2019 17:02

  2012 yılında okul servis işini bıraktım. O yıldan beri maliye ve oda hepsini kapattık. 1993 de başlamıştım. Şimdi yeniden bssvurssm alabilir iyim. Teşekkürler

  Cevapla
 • Merhaba taşıt kartı arıyorum fiyat uçmamış olursa hemen devrini yapabiliriz.
  0530 956 05 18

  Cevapla
 • Ayşe Yıldız
  29 Mayıs 2019 09:34

  Taşıt kartının satışı vergiye tabi midir, fatura kesilir mi, elde edilen gelir nasıl muhasebeleştirilir?

  Cevapla
 • Selamün aleyküm bilgilendirmeleriz çok iyişimdiden teşekkür ederim,benim bilgi almak istediğim konu 9+1 aracım var d2belgeli transfer vs işler yapıyorum araç eşimin üzerine taşıt kartı alabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.kolay gelsin.

  Cevapla
 • Taşıt kartı arıyorum acil 0 534 397 25 00

  Cevapla
 • Merhaba meva turizm
  Bizlere Vermis oldugunuz bilgiler icin tesekkur ederim benim sizlere bi sorum olcak 2012 arac aldim 2017 fatura kestim ama ondan sonra servisi biraktim aracim halen elimde satmadim sadece servis cekmiyorum muhasebemde acik kapatmadim calistigim sure yol belgesini almadim odayada kayit olmadim nasasil bir yol izlemeyelim tesekkur ederim

  Cevapla
 • serkan canber
  17 Haziran 2019 14:30

  Değerli Meva Turizm Yetkilisi 95 yılında bu işi yaptım 99 eylülde kapanış verdim o zamanın ticari taşıt kullanma belgesi vs tüm evraklarım duruyor acaba bu taşıt kartından yararlanabilirmiyim hakkım varmı?

  Cevapla
  • Serkan Bey,

   2015 yılında açıklama yapıldığı tarihten sonra elinizde araç var ve hak sahibi olamadıysanız o mağduriyeti ortadan kaldırmak için böyle bir başvuru açılmıştır. Ancak şuan da bildiğimiz böyle bir müracat zaten yapılamıyor. Detaylı bilgi için 183’ü arayabilirsiniz.

   Cevapla
 • Cesur karakoç
  17 Haziran 2019 16:51

  Merhaba 2011 den 2015 e kadar personel servis aracı güzergah belgem vardı bazı nedenlerden dolayi taşıt kartına ceviremedim araç duruyor şirketi adına kart hakim olduğunu söylüyor ibb fakat almak için başvurduğumda resmi gazetede turizim ibaresi olduğunu söylüyor ve yolcu taşımacılığı gerekiyormus bunu nasıl düzelte bilirim sayılar

  Cevapla
 • Erkan özkaya
  20 Haziran 2019 21:49

  Merhaba kolay gelsin 20 Aralık 2018 de servis işi ile uğraşan bir abimin firmasının adına taşıt kartı aldım yeni taşıt kartını aracının üzerine geçirmiş ve mevcut olan kartı boşa çıkarmış ve şimdi kendi kartının iptal olduğunu söylüyor ne yapması gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

  Cevapla
 • 2011 2016 arası servis aracım vardı ve yol belgelerimin hepsi duruyor ve odayı kapatmadım ama ödemede yapmadım fakat ben arabayı 3 . Ayda satmıştım akibetimiz nedir

  Cevapla
 • Selamlar 2005 2009 arası serviscilik yaptım yol belgelerim var tatasit karttı almaya hakim varmı nasıl bir yol izlemem gerekiyor yyardimci olursanız sevinirim teşekkür ediyorum

  Cevapla
 • Mehmet Ali Şentürk
  25 Haziran 2019 18:23

  Mrb 1993 ile 2012 arası okul servis işi yaptım. Oda sicil maliye kayıtlı idim.. Şimdi bu tahdit plaka olayından sonra tuhime dilekçe yazdım. 20 haziranda. Onlarda incelemeye alıp cevap ver eklerini söyledi ler.. Şimdi benim soracağım soru Red cevabı alsam hukuki yola basvursam Bi sonuç alabilir miyim. Bilginiz için teşekkür ederim

  Cevapla
 • Bülent erkek
  27 Haziran 2019 10:04

  2001 ila 2011 arasında servis taşımacılığı yaptım ve bıraktım bıraktıktan sonra oda kaydı vergi kaydını kapattım yeniden başlıyacağım benim taşıt kartı hakkım olabilir mi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Cevapla
 • Bülent kardeşim vermezlerse hukuki hakkını kullan senin gibi binlerce mağdur olan var bu işin asıl hak sahibi sen ve senin gibiler

  Cevapla
 • Bu işi yapan bırakan geçmiş dönem taşımacıları dilekçe versinler olumsuz olursa hukukî yola basvursunlar

  Cevapla
 • 2012 tarihinde servis işine başladım 20 14 yılında baypas ameliyatı geçirdim .2017 tarihine kadar ticari faaliyetim devam etti 2017 de aracı Hususi ye çevirdim benim taşıt kartı akibetim nedir hakkım devam ediyorum

  Cevapla
 • Arkadaşlar dilekçe verin geçmiş dönem de taşımacılık yaptım ve bıraktım hiç bir oda dernek böyle bir hakkım olduğunu söylemediler geçmiş dönem taşımacıları na da hak tanışmışlar ama hiç kimsenin haberi yok

  Cevapla
 • Hamdullah Karaca
  19 Temmuz 2019 23:17

  Selman tekin adına taşıt kartı belediye bana veremedi hakkım varmış veremedi ben otogara çalıştım otogarın kartım var veremiyorlar. Veriliş tarihi 23/07/2015 otogar aldı veriliş tarihi 15/06/2015 esnaf yetki belgesi çıkardım,veriliş tarihi 15/06/2015 faaliyet belgesi çıkarttım, işletmecileri esnaf odası benim hakkım belediye yemiş!! 34 PMB 87 plaka budur saygıyla arz ederim… 0543 472 23 24 telefonum budur arkadaşlar ben hakkımı istiyorum hakkımı yediler…

  Cevapla
 • Halil emre haklı
  30 Temmuz 2019 02:16

  25.01.2019 tarihinde aracımı sattım taşıt kartım elimde bunu devir yapabilirmiyim şuanda

  Cevapla
 • Selam arkadaşlar geçmiş dönem de bu işi yapan bırakan geçmiş dönem taşımacıları için hiç bir bilgi mesaj verilmedi dolasiyla burda bir hak mahrumiyet i ve saman altından su yürütülmesi söz konusudur geçmiş dönem taşımacılık yaptım ve bıraktım diyenlerin ibb ye dilekçe vererek hakkını arasın

  Cevapla
 • Ahmet Gültekin
  4 Ağustos 2019 12:13

  Sevgili Meva turizm ben bu işe yeni başlamayı düşünen biri olarak araştırmalar üzerine anladığım kadarı ile belediye su an kart satışı yapmıyor sahibinden.comda buluna kartlardan almam yeterlimi kart bazı ilanlarda ise yol satılık kartlardan bahsediliyor nasıl bir yol izlemem gereklidir

  Cevapla
 • L plaka devir işlemleri İBB den kapallı 153 aradım dışarıdan plaka yı noterden alsam dedim ibb de kabul olmayabilir dedi Lplaka sözleşmesinde ikinci kişilere devredilemez hükmü var mı teşekkürler

  Cevapla
 • Mustafa Kemal Özen
  10 Ekim 2019 18:13

  plakayı aldıktan sonra araç çalışmadan kaç ay kalabilir? bizim taşıt kartımız var ama servis işi yaptığımız firmadan yeni ayrıldık. sezonu kaçırdığımız içinde kolay kolay iş bulabileceğimizi düşünmüyorum.
  sormak istediğim servis aracı hiç çalışmadan kaç ay durabilir? ( biz personel taşımacılığı yapıyoruz)

  Cevapla
 • Ayvaz yolcu
  13 Ekim 2019 10:08

  Taşıt kartı almak istiyorum Araç ile Takas etmek isteyen onceligimdir. Araç’ım Volvo S-60 D 4 2000 motor 220 beygir 155.00 km. 2012 model 2013 çıkışlıdır Araç temiz dir Takas etmek isteyen arakadaşlar Bu numaradan bana ulaşabilir siniz 0532 400 1183

  Cevapla
 • Şuan satmak istesek taşıt kartının fiyatı nedir?

  Cevapla
 • Ali rıza topcu
  25 Ağustos 2020 13:31

  Merhaba 2016 7 ayinda belediyeden 30.000 tl karsiligi 5 taksitte yilligi
  8000 tl ye gelen tasit kart yetki belgesi ve yol belgesi ile 2018 1 ayina kadar servis tasimaciligi yaptim.2 taksidim olan 8000 tl yi odiyemedim ve belediyeye giderek kartimi pasiflestirdim.bana belediyeden herhangi bir odeme yapilmadi pasif kartimi farkini odiyerek aktiflestirebilirmiyimm.153 aradigimda aktiflestirebilecegim soylendi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • 2007 2012 kadar Serviz işi yol belgeli firmalara kestiğimiz faturalar durmakta araçların satışını 2012 gerçekleştirdik acaba bu taşıt kartını hak talep edebilermiyiz

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Size nasıl yardımcı olabiliriz?