Taksi şoför kartı konusunda taksi şoför kartı başvurusu, taksi şoförü için gerekli belgeler, ticari taksi şoför kartı nasıl alınır ve alındıktan sonra sorgulama işlemleri ve taksi şöförlüğü için gerekli belgeler hakkında detaylı bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Taksi kullanma belgesi

Yapılan yeni düzenlemelere göre servis taşımacılığı, otobüs işletmesi, dolmuş ve taksi şoförlüğü yapan kişiler için çıkarılması zorunlu olan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirli şartları yerine getiren kişilerin alması gereken belgedir.

Bu belgenin zorunlu koyulmasında ki hedeflerin başında ulaşım hizmetlerinin daha kaliteli ve belli bir standartta yürütülmesi amaçlanmıştır. Günümüzde toplu taşıma araçlarını kullanan kişilerin alkollü veya uyuşturucu madde alarak araç kullanımı yapanların sayısı artması sebebiyle insanların daha huzurlu ve tehlikesiz seyahat etmesi amaçlanarak bu yönetmelik yürürlüğe girmiştir. Ticari taksi kullanma belgesi nasıl alınır sorusunun devamı için yazımızı okumaya devam ediniz.

Taksi şoför kartı başvurusu

Başvuru işlemlerine başlamadan önce İBB Tuhim sistemine üye olmanız gerekmekte. İlk defa üye olmak için tıklayın.

Sisteme giriş sağladıktan sonra;

Taksi Şoför Kartı Başvurusu

Toplu taşıma aracı kullanım belgesi butonuna tıkladıktan sonra "Uyarıyı Okudum" butonuna tıklayıp aşağıda ki ekrana ulaşacaksınız.

Taksi şoför kartı nasıl alınır

Taksi sürücü kartı'na ilk defa başvuru yapacaklar için yukarıda gördüğünüz ekranda "Yeni Başvuru" butonuna tıklayınız. Son aşama olarak aşağıda ki ekrana ulaşacaksınız;

Ticari taksi şoförü kartı için gerekli belgeler

Yukarıda görünen tüm alanları eksiksiz ve doğru olarak doldurunuz. Sisteme evrak yüklemeden önce ilk olarak Alkol / Madde Tarama Testi Randevusu Al butonuna tıklayarak size uygun olan bir hastane seçerek öncelikle rapor almanız gerekmektedir. Rapor olumlu olduğu taktirde sisteme diğer evrakları yüklemeniz gerekiyor.

Taksi şoförü kartı için gerekli belgeler

Belirttiğimiz başvuru işlemini yaparak olumlu raporu almanız halinde sisteme aşağıda belirttiğimiz taksi şöförlüğü için gerekli belgeler tedarik ederek yüklemeniz gerekmekte. Taksi şoförü kartı için gerekli belgeler;

  1. 1 adet biyometrik fotoğraf
  2. Ehliyet görüntüsü
  3. Psikoteknik Raporu (Psikolog ve Psikiyatri onaylı, ilçe sağlık müdürlüğü onaylı)
  4. Sağlık Raporu (Göz ve dahiliye uzman doktoru tarafından onaylı imza ve kaşeli) Bu rapor ilçe sağlık merkezlerinden, il sağlık merkezlerinden veya tam teşekküllü devlet hastanelerinden tedarik edilebilir.
  5. Sürücü ceza puanı dökümü. (E-devlet uygulaması üzerinden ceza dökümü alınabilir ayrıca ehliyet GBT görüntüsünde son 5 yıl görünmeli, eğer görünmüyorsa ilçe emniyet müdürlüklerinden alınmalı.)
  6. Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı raporu (Sistem tarafından yönlendirilen hastaneden alınmalı)

Ticari taksi şoför kartı nasıl alınır ?

Belgeleri hazırlamadan önce taksi şoförü olmak ve kart alabilmek için taksi şoför kartı yaş sınırı 22 ile 66 arasında olmanız gerekmektedir. 22 yaştan küçük ve 66 yaşından büyük kişiler taksi şöför kartı alamazlar.

Bir önceki başlıkta ticari taksi şoför kartı nasıl alınır sorusunun cevabını detaylı olarak belirttik. Bütün kriterler yerine getirilip sistem üzerinden kartınız onaylandığın da cep telefonunuza gelecek sms ile ödeme yapmanız gerektiği bildirilecektir.

Taksi şoför kartı için Tuhim sistemi üzerinden 100,00TL. ödeme yaptıktan sonra kartınız belirttiğiniz ikamet adresine posta ile gönderilecektir.

Taksi şoför kartı sorgulama

Kart başvurusu yaptınız ve sonucu hakkında bilgi almak istiyorsanız İBB Tuhim sistemine giriş yaparak sırası ile Toplu taşıma aracı kullanımı belgesi → Başvuru takibi butonuna tıklayarak sonuç hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aracınıza şoför olarak alacağınız kişinin şoför kartının geçerli olup olmadığını kart üzerinde ki QR barkodu telefonunuz ile tarayarak görebilirsiniz. Bu işlemi telefonunuz android sistemli ise telefonunuzdan google play store'a girerek QR Kod Okuyucu uygulamasını kurarak yapabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için tıklayınız.

Ayrıca 153 danışma hattını arayarak TC kimlik numarası ile sorgulama yapabilirsiniz.

Taksi şoför kartı başvurusu, gerekli belgeler, nasıl alınır, sorgulama

Bu yazımız tamamen bilgilendirme amaçlı olup şirketimiz taksi şoför kartı çıkarma konusunda yetkili merci değildir, aynı zaman da bu konuda ki sorularınızı veya görüşlerinizi konu altında ki yorum alanına belirterek yapmanızı rica ederiz. Yazımızda belirttiklerimizin dışında farklı sorularınız varsa ALO 153 hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca şirketimiz tarafından taksici kartı başvuru işlemi yapılmaktadır, bu işlem için 75,00TL. danışmanlık ücreti alınmaktadır.

"BU YAZIYI SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ, ANINDA %10 İNDİRİM KAZAN."

Son Güncelleme

Hızlı Soru Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir