İbb Şöför Kartı
Şoför Kartı Nasıl Alınır, Nedir, Müracaatı, Sorgulama, ibb başvurusu, şöför kartı nereden alınır, Evrakları, Şartları, Gerekli belgeler, Nasıl müracaat edilir, şoför kartı çıkarma konusunda tüm bilgilere bu yazımız da yer verilmiştir. ibb şoför kartı alımı 2024 işlemlerinizi bu sayfadan adım adım takip ederek yapabilirsiniz.

Şoför Kartı Nedir?

İstanbul’da servis şöförlüğü yapmak ve servis taşımacılığı yapabilmek için, Büyükşehir Belediyesi tarafından alınması zorunlu olan ticari araç kullanım belgesidir. Alınan bu belge aracın taşıt kartına bağlı olarak çıkarılan yol belgesine işlenmelidir. Servis şoförlüğü için gerekli belgeler arasında artık ilk sırada olmazsa olmaz belgedir. Ancak şoför kartı şartlarını yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bunların başında B sınıfı ehliyet sahibiyseniz süresinin en az 7 yıllık olması, E sınıfı sahibiyseniz asgari 3 yıllık olma şartı var.

Ehliyet süresi belirttiğimiz kriterleri taşımıyorsa kart başvurusu yapamazlar.

Ticari Taksi şoförlerinin kart başvurusu detayları için tıklayınız.

Şoför Kartı için Gerekli Belgeler

Şöför kartı için istenen belgeler sırasıyla;

 • Sağlık Raporu
 • Psikoteknik Raporu
 • Sürücü ceza / iptal dökümü (Ehliyet GBT’si)
 • Biyometrik fotoğraf
 • Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı raporu (Sistem tarafından hastane seçimi yapılabiliyor)

Yukarıda belirttiğimiz şöför kartı için gerekli belgeler düzenlenirken dikkatli olmanız gereken bazı ince noktalar bulunmakta. Şöför kartı için sağlık raporu alırken mutlaka Göz ve dahiliye uzmanının kaşesi olmalıdır. Ve alınan raporun tam teşekküllü hastane olma zorunluluğu var.

Psikoteknik raporunda mutlaka ilçe sağlık müdürlüğünün kaşesi olmalı. Aksi takdirde raporunuz geçersiz sayılacaktır.

Sürücü ehliyet dökümünün yeni tarihli olmasına dikkat edin. 6 aylık süreyi doldurmuş dökümler geçersizdir. Trafik şubeden onaylı olarak alınması gerekmektedir.

Şoför Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Servis şoförü için gereken belgeler arasında ki şöför kartını almak için az da olsa internet bilgisine sahip olmanız gerektiğini belirtelim. Öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi başvuru sitesi olan https://e-tuhim.ibb.gov.tr/ sitesine giriş yaparak, üyelik oluşturmanız gerekmekte.

Şoför kartı başvurusu nasıl yapılır
Şoför kartı başvurusu nasıl yapılır

Siteye giriş yaptığınız zaman yukarıda ki gibi ekranla karşılaşacaksınız. Mevcut üyeliğiniz varsa sisteme giriş yapınız ancak üyeliğiniz yoksa ilk kez şifre alacağıma tıklayarak yeni üyelik oluşturabilirsiniz. Üyelik oluştururken e posta adresiniz olması gerekmektedir.

Şoför Kartı Müracaatı
Şoför Kartı Müracaatı

Sisteme giriş yaptıktan sonra yukarı da ki gibi bir menü karşınıza çıkacak. Şoför kartı başvurusu için “toplu taşıma aracı kullanım belgesi” alanına giriyoruz.

Şoför kartı nereden alınır

Başvuruyu oluşturduktan sonra aşağıda ki gibi bir ekran gelecektir. Burada istenilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekiyor. Ehliyet sınıfınız hangisiyle onu doldurmanız yeterli olacaktır. Teslim adresi olarak en çok bulunduğunuz adresi belirtmeniz daha kartın elinize sorunsuz ulaşmasını sağlar. Diğer türlü verdiğiniz adreste bulunmazsanız kart teslim edilmeden geri döner ve sizin UKOME hizmetleri binasına giderek almanız gerekir.

Şoför kartı evrakları

Yukarıda ki bilgileri girip kaydet butonuna bastığınızda başvurunuz alınmış olacak ve bir sonraki ekranda sizden diğer evraklar istenecektir bunları sisteme yüklemeniz gerekiyor.

Yükleme işlemini istenilen evrakları tarayarak yapabilirsiniz. Yakınınız da tarayıcı cihazı bulunmuyorsa en kısa yoldan android veya ios işletim sistemli akıllı telefonunuzun uygulama marketine girerek CamScanner uygulamasını indirip telefonunuz dan tarama işlemi yapabilirsiniz.

Şoför Kartı Nasıl Alınır

Servis şoförlerinden istenecek belgeler arasında ilk olarak şöför uygunluk belgesi istenmektedir. Bu belgeye sahip olan bir kişi personel servisi veya diğer ulaşım araçlarında şoförlük yapabilmek için yetkili kurum gözünde iş görebilir birisidir. Çünkü sisteme yüklenen, ehliyet – sürücü belgesi, sağlık raporu, ehliyet dökümü ve psikoteknik raporlarından geçmiş birisi sağlık yönünden şöförlük yapmaya hiçbir engeli bulunmayan kişidir.

Şoför kartı almak için elden hiçbir evrak teslimi yapılmamaktadır. Yukarı da tarif ettiğimiz şekilde ibb sistemine bağlanarak üyelik oluşturmak veya mevcut üyelikle giriş yaparak, sistem tarafından gerekli tüm bilgileri güncel tarihli yüklemeniz gerekmektedir. Eksik olan hiçbir alan bırakılmadan doldurulmalı, aksi takdirde başvuru girişi yapılamamaktadır.

Tüm işlemleri yaptıktan sonra sistem tarafından cep telefonunuza mesaj ile bilgilendirme gelecektir. Bu bilgilendirme sonucunda varsa eksikler bildirilmekte, şayet onaylanmışsa başvurunuz ödeme için beklemektedir. İbb ödemesi için sisteme tekrar giriş yaparak kredi kartı ile 349,00 TL. ödeme yapıp ibb sürücü kartı adresinize teslim edilmektedir.

Şoför Kartı Sorgulama

Şoför tanıtım kartı olan kişilerin sistemden sorgulanması oldukça basittir. Ya da kart üzerinde ki QR kod okutularak daha net bilgiler alınabilir. QR kodun en kısa okunma yolu akıllı telefonunuzdan ilgili uygulamayı indirerek basit bir şekilde okutabilirsiniz.

Yeni başvuru yapmış bir kişi şoför kartı sorgulama işlemi için sisteme giriş yaparak ilgili kayıt yanında ki ibare ile kart durumunu görebilir. Evraklarınızın tümü onaylanmış dahi olsa ödemesi yapılmayan kartlar aktif olarak gözükmeyecektir. Bu sebeple mutlaka ödemeyi zamanında yaparak kartınızı kullanmaya başlayınız.

Sorgulama işleminin en kolay olanı 153 aranarak şoför kartı sorgulama t.c. ile çok rahat yapılabilir. İlgili temsilciler tüm bilgilerinize erişebilmektedir.

Şoför Kartı Ne Zaman Gelir ?

Kart başvurusu yapılıp ödemesi yapıldıktan sonra kartlar sırası ile basım yapıldığı için şoför kartı kaç günde çıkar veya elinize ne zaman ulaşacağı konusunda tarih görülmediğinden net bilgi verilemiyor. Ancak genel olarak kartın elinize ulaşması 20 gün ile 45 gün arasında adresinize kurye ile gönderilmektedir.

Not: Kartınızın onaylamasının ardından ödeme akabinde kart numarası oluşacağı için şoför kartım gelmedi diye düşünerek beklemenize gerek kalmadan aktif olarak kullanabilirsiniz. Taksi, dolmuş, minibüs veya servis araçlarında kart basımda olsa bile aracı kullanmanıza hiçbir engel olmamaktadır. Fakat İETT veya Özel Halk otobüsü kullanacak kişilerde işe başlamadan önce kartın fiziki olarak elinizde bulunması zorunludur.

İBB Şöför Kartı Nasıl Alınır

ibb şöför kartı başvurusu nasıl yapılır ?

İstanbul’da hizmet kalitesinin arttırılabilmesi, aynı zaman da her ehliyeti olan kişinin ticari taşıt kullanımına dur diyebilmek için UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) aldığı yeni bir kararla şoför kartı çıkarma zorunlu kılmıştır. Alınan bu şöför kartının geçerlilik süresi 5 yıldır.

ibb şöför kartı nasıl alınır diye araştıranlar için yukarı da belirttiğimiz gibi ehliyet fotokopisi, Psikoteknik raporu ( ilçe sağlık müdürlüğü onaylı), sağlık raporu (göz ve dahiliye uzman doktor onaylı), ehliyet ceza dökümü (ilçe emniyet müdürlüğünden alınmış) ve 2 adet fotoğraf gerekmektedir. (biyometrik olması zorunlu)

Bu evraklar ile ibb tuhim sistemine girerek istenilen tüm bilgiler doldurulup, belirttiğimiz evrakların sisteme yüklenmesiyle ibb şöför kartı başvurusu yapılmış olur. Telefonunuza gelecek mesajla eksik varsa yada onaylanmışsa tarafınıza bilgi mesajı gönderilir ve ödemesi yapılarak kart sahibi olunur.

Şoför Kartı
Şoför Kartı

İbb şöför kartı ödemesi nasıl yapılır ?

ibb şöför kartı fiyatı 2023, şoför kartı ücreti 2024

Sisteme yüklediğiniz evrakların onaylanması durumunda ve kart almaya engel bir durum olmadığı belirlendiğinde sisteme girişte bildirdiğiniz cep telefonu numarasına kartınızın hazır olduğunu ödeme yapabileceğinizi belirten sms gönderilir.

Sisteme giriş yaparak başvuru yaptığınız kartı görüntülediğiniz de ekran ortasında “Ödeme Yap” butonu görülecektir. Bu butona tıklayıp açılan pencerede kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz taktirde şoför kartı ücreti için 349,00TL. tutarında ödeme çekilecek ve bu şekilde ibb şöför kartı ödemesi yapmış olacaksınız.

Ödemeler hiçbir kuruma nakit olarak yapılamamaktadır. Sadece sistem üzerinden ödeme işlemi gerçekleşmektedir.

Şoför Kartı Numarası

Şoför kartı numarası tüm giriş işlemleri tamamlandıktan sonra sistem tarafından otomatik olarak üretilen numaradır. Verilen bu numara alınacak yol belgesine işlenerek işlemler tamamlanabilir. Sistem tarafından başvurusu onaylanan kartlar için aslının adresinize gelmesini beklemenize gerek olmayıp, sistem tarafından verilen şöför kartı numarası ile işlem yapılabilmektedir.

Şoför kartı numarası sorgulama işlemi sadece 153 hattından yapılmaktadır. ibb şöför kart numarası Büyükşehir Belediyesinin müşteri temsilcisi tarafından verilmektedir. Bu sebeple aramadan önce yanınızda mutlaka kağıt kalem bulundurunuz. Alternatif olarak şuanlık farklı bir şekilde şoför kart numara sorgulaması yapılamamaktadır.

Şoför Kartı için Sağlık Raporu Veren Hastaneler

Hemen her hastanenin fiyat politikası farklı olmakla birlikte aynı işlemler için bazı hastaneler çok fahiş rakamlar talep edilirken, bazıları oldukça makul fiyatlara işlem yürüyebiliyor. Bu sebeple özellikle şoför kartı için sağlık raporu veren hastaneler den alacağınız sağlık raporunun mutlaka göz ve dahiliye doktoru tarafından kaşe imzayla onaylı olması gerekmektedir. Bunun dışında kurum tarafından özellikle anlaşmalı olunan ve şart koyulan bir hastane bulunmamaktadır.

Ayrıca sağlık raporunu sadece özel hastaneden değil tam teşekküllü devlet hastanesinden de alabilirsiniz. Bu sebeple size en yakın olan hastane ile iletişime geçip fiyat bilgisi alarak size en uygun olanı seçerek rapor alabilirsiniz.

Şoför Kartı Cezası

Toplu taşıma yetki belgesinde aracı kullanan şoförün adının bulunması zorunludur. Bu anlamda belgede şoför adı olmadığı zaman toplu ulaşım yetkilileri tarafından TUDES sistemi üzerinden cezai işlemler uygulanmaktadır. Aynı zamanda emniyet yetkilileri tarafından da belgede şoför olarak ekli olmadığınız takdirde aracın bağlanmasına kadar cezai işlemleri uygulanmaktadır.

Şöför kartı cezası aracı kullanan kişinin kendisine 1.550₺ ceza yazılmakla birlikte, ayrıca araç plakasına da 5.000₺ tutarında ceza yazılmakta ve araç bağlanmaktadır.

Araç plakası aynı işlemden bağlanma durumu yaşanmadıysa 1 gün süreyle bağlı kalıyor ve tespit edilen şoförün kartı var ancak yol belgesinde işli değilse, aynı gün işlem yaparak işletip aracı çıkarabiliyorsunuz.

Fakat araç şoför tanıtım kartı cezası sebebiyle daha önce bağlanma yapılmış ve 2. kere aynı durum oluyorsa araç ve sürücüye aynı tutarda cezalar uygulanıyor ancak 60 gün süreyle araç bağlı kalıyor. 60 gün sonunda araç tekrar aynı sebeple tespit yapılır ve 3. kere işlem gördüğü zaman plaka iptali gerçekleştiriliyor.

Şoför Kartını Kimler Alabilir ?

Genel hatlarıyla yolcu taşımacılığı yapacak kişiler için belirlenen kriterleri karşılayan kişiler şoför kartını alabilirler. Şöför kartını kimler alabilir bunları sıralayacak olursak;

 • Adli sicil kaydı olmaması
 • Son 5 yıl içerisinde bilinçli taksirle olan ölümlü trafik kazalarına karışmamış olmak.
 • Alkollü olarak taşıt kullanma veya hız kuralları ihlali sebebiyle 1 den fazla sürücü belgesine el konulmamış olması.
 • Yaş olarak 25 yaşından gün almış olmak – 66 yaşından gün almamış olmamak.
 • Ehliyet tecrübe yaşının en az 7 yıllık olması

Şöför kartı kimlere verilmez sorusunun cevabı için yukarıda ki belirttiğimiz şartlardan birisine sahip olan kişilerin başvuruları onaylanmıyor.

4.8/5104 ratings

Şoför Kartına İhtiyacınız mı Var?

Yada bu karmaşık işlemlerle uğraşmak istemiyor musunuz?

1000lerce referansa sahip kurumsal şirket olarak,
Başvuru işlemlerinde sizin adınıza süreçleri biz geliştirelim!
Hemen şoför kartı sahibi olmak istiyorsanız bizi arayın!
0212 473 05 55 TIKLA ARA

folder_openServis Araçları
comment293 Yorum

293 Yorum. Yeni Yorum

 • Turan dinler
  17 Mayıs 2024 21:10

  2 yıl ehliyetime alkoldan el konuldu şoför kartım iptal oldu ehliyetim aldım tekrar şoför kartı alabiliyormuyuz

  Yanıtla
 • Src pisiko teknik sürücü belgesi ne sahip kişiler zaten tecrübe sahibi kişiler ipe un sermek biryerlerden birşey çikartip vatandaştan huzuli para alıyorsunuz ne gerek varki bir tek istanbulda var bu uygulama başka hiç bir yerde yok

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Geri Aranma Talebi
*
*

🙋‍♂️ Canlı Destek