Şoför Kartı

Şoför Kartı
4.6 (91.43%) 35 votes
Şoför Kartı Nasıl Alınır, Nedir, Müracaatı, Sorgulama, ibb başvurusu, şöför kartı nereden alınır, Evrakları, Şartları, Gerekli belgeler, Nasıl müracaat edilir konusunda tüm bilgilere bu yazımız da yer verilmiştir. İşlemlerinizi bu sayfadan adım adım takip ederek yapabilirsiniz.

Şoför Kartı Nedir?

İstanbul'da servis şöförlüğü yapmak ve servis taşımacılığı yapabilmek için, Büyükşehir Belediyesi tarafından alınması zorunlu olan ticari araç kullanım belgesidir. Alınan bu belge aracın taşıt kartına bağlı olarak çıkarılan yol belgesine işlenmelidir. Servis şoförlüğü için gerekli belgeler arasında artık ilk sırada olmazsa olmaz belgedir. Ancak şoför kartı şartlarını yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bunların başında B sınıfı ehliyet sahibiyseniz süresinin en az 5 yıllık olması, E sınıfı sahibiyseniz asgari 3 yıllık olma şartı var.

Ehliyet süresi belirttiğimiz kriterleri taşımıyorsa kart başvurusu yapamazlar.

Şoför Kartı için Gerekli Belgeler

  • Ehliyet Fotokopisi
  • Sağlık Raporu
  • Psikoteknik Raporu
  • Sürücü ceza / iptal dökümü (Ehliyet GBT'si)
  • Biyometrik fotoğraf

Yukarıda belirttiğimiz şöför kartı için gerekli belgeler düzenlenirken dikkatli olmanız gereken bazı ince noktalar bulunmakta. Şöför kartı için sağlık raporu alırken mutlaka Göz ve dahiliye uzmanının kaşesi olmalıdır. Ve alınan raporun tam teşekküllü hastane olma zorunluluğu var.

Psikoteknik raporunda mutlaka ilçe sağlık müdürlüğünün kaşesi olmalı. Aksi takdirde raporunuz geçersiz sayılacaktır.

Sürücü ehliyet dökümünün yeni tarihli olmasına dikkat edin. 6 aylık süreyi doldurmuş dökümler geçersizdir. Trafik şubeden onaylı olarak alınması gerekmektedir.

Şoför Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Servis şoförü için gereken belgeler arasında ki şöför kartını almak için az da olsa internet bilgisine sahip olmanız gerektiğini belirtelim. Öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi başvuru sitesi olan https://e-tuhim.ibb.gov.tr/ sitesine giriş yaparak, üyelik oluşturmanız gerekmekte.

Şoför kartı başvurusu nasıl yapılır
Şoför kartı başvurusu nasıl yapılır

Siteye giriş yaptığınız zaman yukarıda ki gibi ekranla karşılaşacaksınız. Mevcut üyeliğiniz varsa sisteme giriş yapınız ancak üyeliğiniz yoksa ilk kez şifre alacağıma tıklayarak yeni üyelik oluşturabilirsiniz. Üyelik oluştururken e posta adresiniz olması gerekmektedir.

Şoför Kartı Müracaatı
Şoför Kartı Müracaatı

Sisteme giriş yaptıktan sonra yukarı da ki gibi bir menü karşınıza çıkacak. Şoför kartı başvurusu için "toplu taşıma aracı kullanım belgesi" alanına giriyoruz.

Şoför kartı nereden alınır

Başvuruyu oluşturduktan sonra aşağıda ki gibi bir ekran gelecektir. Burada istenilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekiyor. Ehliyet sınıfınız hangisiyle onu doldurmanız yeterli olacaktır. Teslim adresi olarak en çok bulunduğunuz adresi belirtmeniz daha kartın elinize sorunsuz ulaşmasını sağlar. Diğer türlü verdiğiniz adreste bulunmazsanız kart teslim edilmeden geri döner ve sizin Edirnekapı UKOME hizmetleri binasına giderek almanız gerekir.

Şoför kartı evrakları

Yukarıda ki bilgileri girip kaydet butonuna bastığınızda başvurunuz alınmış olacak ve bir sonraki ekranda sizden diğer evraklar istenecektir bunları sisteme yüklemeniz gerekiyor.

Yükleme işlemini istenilen evrakları tarayarak yapabilirsiniz. Yakınınız da tarayıcı cihazı bulunmuyorsa en kısa yoldan android veya ios işletim sistemli akıllı telefonunuzun uygulama marketine girerek CamScanner uygulamasını indirip telefonunuz dan tarama işlemi yapabilirsiniz.

Şoför Kartı Nasıl Alınır

Servis şoförlerinden istenecek belgeler arasında ilk olarak şöför uygunluk belgesi istenmektedir. Bu belgeye sahip olan bir kişi personel servisi veya diğer ulaşım araçlarında şoförlük yapabilmek için yetkili kurum gözünde iş görebilir birisidir. Çünkü sisteme yüklenen, ehliyet - sürücü belgesi, sağlık raporu, ehliyet dökümü ve psikoteknik raporlarından geçmiş birisi sağlık yönünden şöförlük yapmaya hiçbir engeli bulunmayan kişidir.

Şoför kartı almak için elden hiçbir evrak teslimi yapılmamaktadır. Yukarı da tarif ettiğimiz şekilde ibb sistemine bağlanarak üyelik oluşturmak veya mevcut üyelikle giriş yaparak, sistem tarafından gerekli tüm bilgileri güncel tarihli yüklemeniz gerekmektedir. Eksik olan hiçbir alan bırakılmadan doldurulmalı, aksi takdirde başvuru girişi yapılamamaktadır.

Tüm işlemleri yaptıktan sonra sistem tarafından cep telefonunuza mesaj ile bilgilendirme gelecektir. Bu bilgilendirme sonucunda varsa eksikler bildirilmekte, şayet onaylanmışsa başvurunuz ödeme için beklemektedir. İbb ödemesi için sisteme tekrar giriş yaparak kredi kartı ile 100,00 TL. ödeme yapıp kartınız adresinize teslim edilmektedir.

Şoför Kartı Sorgulama

Şoför tanıtım kartı olan kişilerin sistemden sorgulanması oldukça basittir. Ya da kart üzerinde ki QR kod okutularak daha net bilgiler alınabilir. QR kodun en kısa okunma yolu akıllı telefonunuzdan ilgili uygulamayı indirerek basit bir şekilde okutabilirsiniz.

Yeni başvuru yapmış bir kişi şoför kartı sorgulama işlemi için sisteme giriş yaparak ilgili kayıt yanında ki ibare ile kart durumunu görebilir. Evraklarınızın tümü onaylanmış dahi olsa ödemesi yapılmayan kartlar aktif olarak gözükmeyecektir. Bu sebeple mutlaka ödemeyi zamanında yaparak kartınızı kullanmaya başlayınız.

İBB Şöför Kartı Nasıl Alınır

İstanbul'da hizmet kalitesinin arttırılabilmesi, aynı zaman da her ehliyeti olan kişinin ticari taşıt kullanımına dur diyebilmek için UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) aldığı yeni bir kararla şöför kartı almayı zorunlu kılmıştır. Alınan bu şöför kartının geçerlilik süresi 2 yıldır.

ibb şöför kartı nasıl alınır diye araştıranlar için yukarı da belirttiğimiz gibi ehliyet fotokopisi, Psikoteknik raporu ( ilçe sağlık müdürlüğü onaylı), sağlık raporu (göz ve dahiliye uzman doktor onaylı), ehliyet ceza dökümü (ilçe emniyet müdürlüğünden alınmış) ve 2 adet fotoğraf gerekmektedir. (biyometrik olması zorunlu)

Bu evraklar ile ibb tuhim sistemine girerek istenilen tüm bilgiler doldurulup, belirttiğimiz evrakların sisteme yüklenmesiyle ibb şöför kartı başvurusu yapılmış olur. Telefonunuza gelecek mesajla eksik varsa yada onaylanmışsa tarafınıza bilgi mesajı gönderilir ve ödemesi yapılarak kart sahibi olunur.

Şoför Kartı Numarası

Şoför kartı numarası tüm giriş işlemleri tamamlandıktan sonra sistem tarafından otomatik olarak üretilen numaradır. Verilen bu numara alınacak yol belgesine işlenerek işlemler tamamlanabilir. Sistem tarafından başvurusu onaylanan kartlar için aslının adresinize gelmesini beklemenize gerek olmayıp, sistem tarafından verilen şöför kartı numarası ile işlem yapılabilmektedir.

Şoför kartı numarası sorgulama işlemi sadece 153 hattından yapılmaktadır. ibb şöför kart numarası Büyükşehir Belediyesinin müşteri temsilcisi tarafından verilmektedir. Bu sebeple aramadan önce yanınızda mutlaka kağıt kalem bulundurunuz. Alternatif olarak şuan lık farklı bir şekilde şoför kart numara sorgulaması yapılamamaktadır.

"BU YAZIYI SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ, ANINDA %10 İNDİRİM KAZAN."

85
Kimler Neler Demiş?

59 Yorum Konuları
26 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
  Abone ol  
En Yeniler En Eskiler En Çok Oylananlar
Bana bildir
Yevgeniy Rogizhin

Türkmenistan uyruklu ben soför kartı almak için ne gerekiyor e-tuhum dan randevu alamiyorum

Umut islak

Şoför kartı kaç günde cikar

sefa ayra

ehliyet yılı 5 yıldan aşagı olunca olmuyor mu

Levent baydar

Elden şoförler odasına başvurabilirmiyim (şoför kartı için )internetten yapabileceğimı sanmıyorum teşekkürler

Tamer Ertug

İyi günler şöför kartım aylar oldu elime geçmedi akıbetini tarafıma bildirmeniz rica ederim.Tamer ERTUĞ

Ihsan cetin

Merhaba 17.08.1992 dogumluyum
Şoför kartı alabilirmiyim

Yavuz kocak

Adlı sicil kaydında dolayı sofor kartı başvurum onaylanmadı bunun için ne yapabilirim

Halit Gökşen

Şifre gelmiyor problemmi var acaba

tolga çelik

merhaba 24 yasındayım 6 yıllık ehliyetimvar alabilrimiyim

Erhan altun

Şöför kartı için harç yatırılıyormuş nereye yatırılıyor kaç para acaba

ufuk ayran

merhabalar; şoför kartı için başvuru yaptım ve telefonuma sms geldi..fakat sisteme girdiğimde ödeme yap butonuna tıklıyorum ama sayfa açılmıyor,bu yüzden kart ücretini yatıramıyorum..problem ne olabilir ?? teşekkürler

Erhan altun

Merhabalar ben başvuru yaptım ama açık başvuru gözüküyor diye şimdi gözükmüyor 153 aradım beni Edirnekapı ya gönderiyor para da yatırmada gelmedi yanlış birşeyim yaptım bilginiz için teşekkürler

Turan can

İbb şoför kartı başvurumu yaptım incelemede diyor bu inceleme süreci nekadar sürüyor

ucar can

bır turlu resmımı yukleyemedım..dıger evraklar yuklendı resmımı almıyo anlayamadım.. yardımcı olurmusunuz

özer aktaş

Merhaba. Arkadaşlar resim yüklemeyi sormuş oradaki cevabınızı uyguladım fakat bir türlü olmuyor. Biraz daha uygulamalı anlatmanızı rica etsem.

burhan çetinkaya

Arkadas a.2* b * e *d src 2/4 dijital ehliyet var iett otobuse gırcektık yok kartın yok adamın yok 1ayla yasımız gectı işe gıremedık oda bahaneydı ya iett de guvenlık gorevlılerının hepsi şöför oldu böyle adaletınnnmmm yok oraya ehlıyet buraya kart şuraya bılmem ne bu ne yaw bırakın kartı martı para deyin yatıralım paraysa para 1000 2000 tl oldun bıtsın artık ugrasyırmayın mılletı ya insanlat calışcak çalıstırmıyorlar yaw hep işi yokuşa sürüyolar

Cem kalyoncuoğlu

Bu adli sicil kaydını ne diye koymuşlar ben anlamadım komşuyla kavga ettik sicil çıkıyo ibb karti vermiyorlar bu nasıl is sivil kaydı olanlar calismicakmi taş mi yicek ne yapalım soygunmu torbami tutalım. Bu belgeleri kim bu kadar sıkı tuttuysa adlı sicil kaydi olanlara is vermiyorsa maaşa bağlayın yetkililer lütfen bu olaya el Atsin.

Mehmet aydın

Arkadaşlar resim ekleme yapamadım yardimci olursanız sevinirim kendi tlfnmla mı çekecem yoksa fotoğrafçıdamı?

Gökhan atmaca

Merhaba bir kez alkollü araç kullanırken ceza aldım ve ehliyetime el konuldu 4 sene geçti üzerinden başka bir sorun yok ehliyetim ile ilgili. Sürücü kartı almamda bir sorun oluşturur mu?

Abdullah demircan

ehliyet gbtsinde son beş yıkda ceza puanım 45 çıktı. Sorun olur mu acaba?

Mehmet aydın

Arkadaşlar ben 3 gün oğraştım resim olayı için.
internet cafelere gittim evde bilgisayarla oğraştım
olmadı ve en son çareyi resim çektiğim fotoğrafçıda buldum.
Gidin fotografçıya 6/8 resim isteyin
Watsap tan veya başka bir yolla tlfuna atın ve yapıştırın
Başka çaresi yok.
herkese geçmiş olsun.

Murat EYCE

Merhabalar,

özel Poliklinik den alınan sağlık raporu geçerli oluyormu.

Cansın Sarı

4 gün oldu başvuralı bi cevap alamadım henüz

m. akbey

Öncelikle bilgiler içün çok teşekkürler ama benim soru biraz farklı. Şimdi benim 10 yıllık b ehliyetim 1 yıllık d yani otobüs ehlietim var. Ben 10 yıllık ehliyetime istinaden bu kartı alabiliyorum anlaşılan. Ama yine de otobüsle personel tsşımacılığı yapamıyor muyum?

Hüseyin şengül

Şöför kart numarasını sistemden nasıl görebilirim yardımlarınız için teşekkür ederim

barış erdoğan

iyi günler ben tüm belgeleri yüklüyorum fakat resim 6*8 istiyor paintten düzeltiyorum olmuyor yardımcı olurmusunuz

Elif YAMAÇ

Merhaba 30 yaşındayım 8 senedir ehliyetim var ancak ehliyetimi avusturya dan almıştım Şöför kartı için müracat yaptım ama ehliyetten dolayı reddedildi müracatım ne yapmam gerekiyor şimdi türkiyede sıfırdan ehliyet alsam bu seferde yıldan aşağı olduğu için alamayacağım en hızlı şekilde ehliyetimin geçerliliğini nasıl sağlayailirim..

Kenan Vardar

Ödemesi kredi kartı dışında da yapılabiliyormu

yusuf yk

18 uaşinda olmaniz gerekiyor
saglik raporu
sabika kaydi
piko teknik belgesi
2 adet resim
ehliyet şarti fana aranmiyor bazi boş arkadaşlar yok 5 yil gibi b8şey söz konusu degildir

Kenan Vardar

Merhaba fotoğraf 6×8 ve 100 kb altında olması gerekiyor onu dikkate alın fotoğrafı çektirdiğiniz yerde kilobyte düşürebilirsiniz.

Kenan Vardar

Merhaba Yaklaşık ne kadar süre sonra mesaj geliyor

yucel kelesoglu

uber icin ibb karti alirken on kayit nasil yapiliyor taksi minibus vs yazan yer mi en ustteki mi

Yakup can kılıç

11/09/1992 doğumluyum ehliyetim 7yıllık pisikoteknik belgem var şoför kartı alabilir miyim

MURAT YÜCEL

MEHMET BEY EHLIYETIMI TANIMIYOR 2000 YILINDA ALDIM BEN SISTEM KABUL ETMIYOR DIGER EVRAKLAR TAM EHLİYET 2000 OLDUGU ICINMI KABUL ETMIYOR OLABİLİR

Erol açil

Toplu taşıma kartım otobüs ve metrada ücretsiz geçeri mi?

Bülent bülent

Merhaba,

Özel hastane raporu geçerli midir ?

Mürsel Erol

1972 doğumluyum c sınıfı ehliyetim var şöför kartı alabilirmiyim ehliyet aliş tarihi 1997 saygılar

Yusuf gulec

Sürücü kartı almak için mutlaka bir araçla çalışıyor olmak mı gerekiyor,yoksa ehliyet gibi şartları oluşan herkes alabilirmi

Ercan özcan

Bu şoför kartı 100tl mi fiyat olarak

Emre arslan

Merhaba toplu taşıma aracı kullanım belgesini İstanbul mavi kart olarak kullanabilir miyim 205 tl yükleyerek mavi kart yerine kullanılırmı benim mavi kartım yıprandı o yüzden

Okan kurt

Şöför karta başvurumu yaptım ama sistemden girdigim zaman başvuru takibinde hiç birşey cikmiyor

berker özekici

çok oldu başvuruyu yapalı adrese teslim edildi yazıyor sistemde fakat edilmedi benim sorumnum şoför kart nosu nerede yazıor bunu nasıl öğrenebilirim

osman kot

merhabalar sağlık raporunda hepatit b hastalığı olanlar şoför kartı alabiliyormu.bu ayrıntıya bakılıyormu

Muhammet Budaklar

Merhaba en az 5 yıl denmişti şimdi sistemde evrakları tamamladığımız zaman ekrana uyarı geliyor. B sınıfı sürücü ehliyetleri için en az 7 yıl E sınıfı sürücü ehliyetleri içini 5 yıl yaziyor bu dogrumu

Turgay karakullukçu

Iyi günler peki iki yıl sonra günü bittiğinde tekrar aynı işlemi yapmak mi gerekiyor yoksa yeniden kendimi geliyor

MUSTAFA LARÇİN

ŞOFÖR KARTI ALAN ARKADAŞLAR SAĞLIK RAPORUNU NERDEN ALDILAR ACABA

Murat uzunel

İyi aksamlar 1992 yılında B sınıfı ehliyet aldım 1995 yılında E sınıfına geçiş yaptım. Halk otobüsü için sofor kartı alabilirmiyim

oguzhan reis

ben 21 yaşındayım ehliyetimi 2017 de aldım şöför kartı alabiliyormuyum

tolga kartal

Merhaba, bugün şoför kartı çıkartmak için kağıthane şoförler odasına gittim, internet üzerinden başvurumu yaptılar ve benden 20 tl aldılar makbuzda vermediler, sormak aklıma da gelmedi, neden alındı bu 20 tl, sizin bilginiz var mı ?

UGUR KAZANCI

Merhaba,ben şöför arkadaşı ticari taksimde çalıştırmak için işe aldım,şimdi de çalışma ruhsatına kaydetmem gerekiyor…Sona kadar bir çok eziyetten geçerek geliyorum fakat şöför ile bazı bilgiler getirildikten sonra diğer kutucuklar açılmıyor ve en üstte her şöför kendi müracaat etmeli diye bir yazı çıkıyor…Bu arada şöför arkadaşın şöför kartı mevcut sadece henüz eline ulaşmamış,fakat numarası var…Şaşırdık kaldık,sinirler iyice bozuldu inanın…Ne yapmalıyım lütfen bir yol gösterin…Şimdiden teşekkür ediyorum.