Şoför Kartı

Şoför Kartı Nasıl Alınır, Nedir, Müracaatı, Sorgulama, ibb başvurusu, şöför kartı nereden alınır, Evrakları, Şartları, Gerekli belgeler, Nasıl müracaat edilir, şoför kartı çıkarma konusunda tüm bilgilere bu yazımız da yer verilmiştir. İşlemlerinizi bu sayfadan adım adım takip ederek yapabilirsiniz.

Şoför Kartı Nedir?

İstanbul'da servis şöförlüğü yapmak ve servis taşımacılığı yapabilmek için, Büyükşehir Belediyesi tarafından alınması zorunlu olan ticari araç kullanım belgesidir. Alınan bu belge aracın taşıt kartına bağlı olarak çıkarılan yol belgesine işlenmelidir. Servis şoförlüğü için gerekli belgeler arasında artık ilk sırada olmazsa olmaz belgedir. Ancak şoför kartı şartlarını yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bunların başında B sınıfı ehliyet sahibiyseniz süresinin en az 5 yıllık olması, E sınıfı sahibiyseniz asgari 3 yıllık olma şartı var.

Ehliyet süresi belirttiğimiz kriterleri taşımıyorsa kart başvurusu yapamazlar.

Ticari Taksi şoförlerinin kart başvurusu detayları için tıklayınız.

Şoför Kartı için Gerekli Belgeler

 • Ehliyet Fotokopisi
 • Sağlık Raporu
 • Psikoteknik Raporu
 • Sürücü ceza / iptal dökümü (Ehliyet GBT'si)
 • Biyometrik fotoğraf
 • Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı raporu (Sistem tarafından hastane seçimi yapılabiliyor)

Yukarıda belirttiğimiz şöför kartı için gerekli belgeler düzenlenirken dikkatli olmanız gereken bazı ince noktalar bulunmakta. Şöför kartı için sağlık raporu alırken mutlaka Göz ve dahiliye uzmanının kaşesi olmalıdır. Ve alınan raporun tam teşekküllü hastane olma zorunluluğu var.

Psikoteknik raporunda mutlaka ilçe sağlık müdürlüğünün kaşesi olmalı. Aksi takdirde raporunuz geçersiz sayılacaktır.

Sürücü ehliyet dökümünün yeni tarihli olmasına dikkat edin. 6 aylık süreyi doldurmuş dökümler geçersizdir. Trafik şubeden onaylı olarak alınması gerekmektedir.

Şoför Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Servis şoförü için gereken belgeler arasında ki şöför kartını almak için az da olsa internet bilgisine sahip olmanız gerektiğini belirtelim. Öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi başvuru sitesi olan https://e-tuhim.ibb.gov.tr/ sitesine giriş yaparak, üyelik oluşturmanız gerekmekte.

Şoför kartı başvurusu nasıl yapılır
Şoför kartı başvurusu nasıl yapılır

Siteye giriş yaptığınız zaman yukarıda ki gibi ekranla karşılaşacaksınız. Mevcut üyeliğiniz varsa sisteme giriş yapınız ancak üyeliğiniz yoksa ilk kez şifre alacağıma tıklayarak yeni üyelik oluşturabilirsiniz. Üyelik oluştururken e posta adresiniz olması gerekmektedir.

Şoför Kartı Müracaatı
Şoför Kartı Müracaatı

Sisteme giriş yaptıktan sonra yukarı da ki gibi bir menü karşınıza çıkacak. Şoför kartı başvurusu için "toplu taşıma aracı kullanım belgesi" alanına giriyoruz.

Şoför kartı nereden alınır

Başvuruyu oluşturduktan sonra aşağıda ki gibi bir ekran gelecektir. Burada istenilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekiyor. Ehliyet sınıfınız hangisiyle onu doldurmanız yeterli olacaktır. Teslim adresi olarak en çok bulunduğunuz adresi belirtmeniz daha kartın elinize sorunsuz ulaşmasını sağlar. Diğer türlü verdiğiniz adreste bulunmazsanız kart teslim edilmeden geri döner ve sizin Edirnekapı UKOME hizmetleri binasına giderek almanız gerekir.

Şoför kartı evrakları

Yukarıda ki bilgileri girip kaydet butonuna bastığınızda başvurunuz alınmış olacak ve bir sonraki ekranda sizden diğer evraklar istenecektir bunları sisteme yüklemeniz gerekiyor.

Yükleme işlemini istenilen evrakları tarayarak yapabilirsiniz. Yakınınız da tarayıcı cihazı bulunmuyorsa en kısa yoldan android veya ios işletim sistemli akıllı telefonunuzun uygulama marketine girerek CamScanner uygulamasını indirip telefonunuz dan tarama işlemi yapabilirsiniz.

Şoför Kartı Nasıl Alınır

Servis şoförlerinden istenecek belgeler arasında ilk olarak şöför uygunluk belgesi istenmektedir. Bu belgeye sahip olan bir kişi personel servisi veya diğer ulaşım araçlarında şoförlük yapabilmek için yetkili kurum gözünde iş görebilir birisidir. Çünkü sisteme yüklenen, ehliyet - sürücü belgesi, sağlık raporu, ehliyet dökümü ve psikoteknik raporlarından geçmiş birisi sağlık yönünden şöförlük yapmaya hiçbir engeli bulunmayan kişidir.

Şoför kartı almak için elden hiçbir evrak teslimi yapılmamaktadır. Yukarı da tarif ettiğimiz şekilde ibb sistemine bağlanarak üyelik oluşturmak veya mevcut üyelikle giriş yaparak, sistem tarafından gerekli tüm bilgileri güncel tarihli yüklemeniz gerekmektedir. Eksik olan hiçbir alan bırakılmadan doldurulmalı, aksi takdirde başvuru girişi yapılamamaktadır.

Tüm işlemleri yaptıktan sonra sistem tarafından cep telefonunuza mesaj ile bilgilendirme gelecektir. Bu bilgilendirme sonucunda varsa eksikler bildirilmekte, şayet onaylanmışsa başvurunuz ödeme için beklemektedir. İbb ödemesi için sisteme tekrar giriş yaparak kredi kartı ile 100,00 TL. ödeme yapıp kartınız adresinize teslim edilmektedir.

Şoför Kartı Sorgulama

Şoför tanıtım kartı olan kişilerin sistemden sorgulanması oldukça basittir. Ya da kart üzerinde ki QR kod okutularak daha net bilgiler alınabilir. QR kodun en kısa okunma yolu akıllı telefonunuzdan ilgili uygulamayı indirerek basit bir şekilde okutabilirsiniz.

Yeni başvuru yapmış bir kişi şoför kartı sorgulama işlemi için sisteme giriş yaparak ilgili kayıt yanında ki ibare ile kart durumunu görebilir. Evraklarınızın tümü onaylanmış dahi olsa ödemesi yapılmayan kartlar aktif olarak gözükmeyecektir. Bu sebeple mutlaka ödemeyi zamanında yaparak kartınızı kullanmaya başlayınız.

İBB Şöför Kartı Nasıl Alınır

İstanbul'da hizmet kalitesinin arttırılabilmesi, aynı zaman da her ehliyeti olan kişinin ticari taşıt kullanımına dur diyebilmek için UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) aldığı yeni bir kararla şoför kartı çıkarma zorunlu kılmıştır. Alınan bu şöför kartının geçerlilik süresi 2 yıldır.

ibb şöför kartı nasıl alınır diye araştıranlar için yukarı da belirttiğimiz gibi ehliyet fotokopisi, Psikoteknik raporu ( ilçe sağlık müdürlüğü onaylı), sağlık raporu (göz ve dahiliye uzman doktor onaylı), ehliyet ceza dökümü (ilçe emniyet müdürlüğünden alınmış) ve 2 adet fotoğraf gerekmektedir. (biyometrik olması zorunlu)

Bu evraklar ile ibb tuhim sistemine girerek istenilen tüm bilgiler doldurulup, belirttiğimiz evrakların sisteme yüklenmesiyle ibb şöför kartı başvurusu yapılmış olur. Telefonunuza gelecek mesajla eksik varsa yada onaylanmışsa tarafınıza bilgi mesajı gönderilir ve ödemesi yapılarak kart sahibi olunur.

İbb şöför kartı ödemesi nasıl yapılır ?

Sisteme yüklediğiniz evrakların onaylanması durumunda ve kart almaya engel bir durum olmadığı belirlendiğinde sisteme girişte bildirdiğiniz cep telefonu numarasına kartınızın hazır olduğunu ödeme yapabileceğinizi belirten sms gönderilir.

Sisteme giriş yaparak başvuru yaptığınız kartı görüntülediğiniz de ekran ortasında "Ödeme Yap" butonu görülecektir. Bu butona tıklayıp açılan pencerede kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz taktirde 100,00TL. tutarında ödeme çekilecek ve bu şekilde ibb şöför kartı ödemesi yapmış olacaksınız.

Ödemeler hiçbir kuruma nakit olarak yapılamamaktadır. Sadece sistem üzerinden ödeme işlemi gerçekleşmektedir.

Şoför Kartı Numarası

Şoför kartı numarası tüm giriş işlemleri tamamlandıktan sonra sistem tarafından otomatik olarak üretilen numaradır. Verilen bu numara alınacak yol belgesine işlenerek işlemler tamamlanabilir. Sistem tarafından başvurusu onaylanan kartlar için aslının adresinize gelmesini beklemenize gerek olmayıp, sistem tarafından verilen şöför kartı numarası ile işlem yapılabilmektedir.

Şoför kartı numarası sorgulama işlemi sadece 153 hattından yapılmaktadır. ibb şöför kart numarası Büyükşehir Belediyesinin müşteri temsilcisi tarafından verilmektedir. Bu sebeple aramadan önce yanınızda mutlaka kağıt kalem bulundurunuz. Alternatif olarak şuan lık farklı bir şekilde şoför kart numara sorgulaması yapılamamaktadır.

4.9/585 ratings

"BU YAZIYI SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ, ANINDA %10 İNDİRİM KAZAN."

Son Güncelleme

137 Yorum

 • Yevgeniy Rogizhin

  Türkmenistan uyruklu ben soför kartı almak için ne gerekiyor e-tuhum dan randevu alamiyorum

 • Umut islak

  Şoför kartı kaç günde cikar

  • Meva Turizm

   Umut Bey,

   Kart başvuruları sistem yoğunluğuna göre incelendiği için takribi bir süre bulunmamaktadır. Daha detaylı bilgi için 153’ü arayarak daha net bilgiler alabilirsiniz.

   • Cuma tuzel

    Internet üzerinden başvuru yapamıyorum yardımcı olurmusunuz

 • sefa ayra

  ehliyet yılı 5 yıldan aşagı olunca olmuyor mu

  • Meva Turizm

   Sefa Bey,

   Sizinde söylediğiniz gibi ehliyet süresi 5 yıldan aşağı olan kişiler kart alamıyor.

 • Levent baydar

  Elden şoförler odasına başvurabilirmiyim (şoför kartı için )internetten yapabileceğimı sanmıyorum teşekkürler

 • Tamer Ertug

  İyi günler şöför kartım aylar oldu elime geçmedi akıbetini tarafıma bildirmeniz rica ederim.Tamer ERTUĞ

  • Meva Turizm

   Merhaba Tamer Bey,

   Kartınızın akıbetini ALO 153 hattını arayarak öğrenebilirsiniz. Sizden başka kimse bilgi alamaz.

 • Ihsan cetin

  Merhaba 17.08.1992 dogumluyum
  Şoför kartı alabilirmiyim

  • Meva Turizm

   Merhaba İhsan Bey,

   Şoför kartı yaş sınırı 26 olup, en az 5 yıllık sürücü ehliyetine sahip olmanız gerekmektedir.

   • Emirhan Civelek

    Yaş sınırı 22 olması lazım

    • Emirhan Civelek

     a) En az 22 (öğrenci ve personel taşımacılığı 26) yaşından gün almış ve 66 yaşından gün almamış olmak.

    • Cengiz taşdan

     Birde şu an 25yaşındayım 15.08.1994doğumluyum 2020 ye girdiğimde 26yaşından gün almış oluyormuyum başvursam bir sıkıntı olur mu onaylanır mı

  • İbrahim can

   200 tl pisikoteknik raporu
   100 tl sağlık raporu
   100 tl kart ücreti
   200 tl alkol ve madde bağımlılık testi

   Toplam;600 tl sonuç vatandaşı soymak

 • Yavuz kocak

  Adlı sicil kaydında dolayı sofor kartı başvurum onaylanmadı bunun için ne yapabilirim

  • Meva Turizm

   Konuyla ilgili olarak 153 danışma hattını arayarak net bilgi alabilirsiniz.

   • Bilal Yeşilova

    Ödeme yapmak için kart no girilmiyor telden olmuyormu

  • Ercan kaptan

   Adli sicil kaydı istenmiyor die biliyorum

 • Halit Gökşen

  Şifre gelmiyor problemmi var acaba

 • tolga çelik

  merhaba 24 yasındayım 6 yıllık ehliyetimvar alabilrimiyim

  • Meva Turizm

   Tolga Bey Merhaba,
   26 yaşından küçük olduğunuz için alamazsınız. Yönetmelik bu şekilde.

 • Erhan altun

  Şöför kartı için harç yatırılıyormuş nereye yatırılıyor kaç para acaba

  • Meva Turizm

   Erhan Bey,
   Şoför kartı için harç ilk başvuru esnasında yatırılmıyor. Öncelikle başvuruyu yapın ve sistemden telefonunuza başvurunuzun onaylandığına dair mesaj gelirse 100,00 TL. ödemesini yaparak kartınız adresinize yollanıyor.

 • ufuk ayran

  merhabalar; şoför kartı için başvuru yaptım ve telefonuma sms geldi..fakat sisteme girdiğimde ödeme yap butonuna tıklıyorum ama sayfa açılmıyor,bu yüzden kart ücretini yatıramıyorum..problem ne olabilir ?? teşekkürler

  • Meva Turizm

   Merhaba,

   Sorun tarayıcıdan kaynaklanıyor olabilir. Ödeme yap butonuna bastıktan sonra ek bir pop-up açılmaya çalışıyor olabilir ve bu pop-up engelleniyor olabilir. Bu sebeple farklı bir tarayıcıdan deneyin, yada pop-up pencere açılmasına yetki verin.

 • Erhan altun

  Merhabalar ben başvuru yaptım ama açık başvuru gözüküyor diye şimdi gözükmüyor 153 aradım beni Edirnekapı ya gönderiyor para da yatırmada gelmedi yanlış birşeyim yaptım bilginiz için teşekkürler

 • Turan can

  İbb şoför kartı başvurumu yaptım incelemede diyor bu inceleme süreci nekadar sürüyor

  • Meva Turizm

   Turan bey, sistem yoğunluğuna göre sıra ile yapılıyor işlemler. Bu sebeple kesin bir süre söylemek yanıltıcı olabilir. 153 bilgi hattını arayarak daha detaylı açıklama alabilirsiniz.

   • Feyzullah

    Sabikadan dolayı çıkmıyor şoför kartı ne yapalım hırsızlık mı yapalım zamanında yaptık bağzı hatalar şimdi böyle mi beni topluma kazandiracaksınız

 • ucar can

  bır turlu resmımı yukleyemedım..dıger evraklar yuklendı resmımı almıyo anlayamadım.. yardımcı olurmusunuz

  • Meva Turizm

   Resminizi jpg formatında değilde, word dosyası içerisine atıp .pdf uzantısı olarak farklı kaydet yaparak oluşturduğunuz pdf dosyası ile yüklemeyi deneyin.

  • ramazan aydın

   resmi bilgisayarda paint ile açarak resimde fazlalık varsa ayarlayın sonra resmi yeniden boyutlandır a tıklayın açılan kısımda piksel kısmı seçip yatay kısma 170 yazarak kaydedin ve bu şekilde yükleyin

 • özer aktaş

  Merhaba. Arkadaşlar resim yüklemeyi sormuş oradaki cevabınızı uyguladım fakat bir türlü olmuyor. Biraz daha uygulamalı anlatmanızı rica etsem.

 • burhan çetinkaya

  Arkadas a.2* b * e *d src 2/4 dijital ehliyet var iett otobuse gırcektık yok kartın yok adamın yok 1ayla yasımız gectı işe gıremedık oda bahaneydı ya iett de guvenlık gorevlılerının hepsi şöför oldu böyle adaletınnnmmm yok oraya ehlıyet buraya kart şuraya bılmem ne bu ne yaw bırakın kartı martı para deyin yatıralım paraysa para 1000 2000 tl oldun bıtsın artık ugrasyırmayın mılletı ya insanlat calışcak çalıstırmıyorlar yaw hep işi yokuşa sürüyolar

 • Cem kalyoncuoğlu

  Bu adli sicil kaydını ne diye koymuşlar ben anlamadım komşuyla kavga ettik sicil çıkıyo ibb karti vermiyorlar bu nasıl is sivil kaydı olanlar calismicakmi taş mi yicek ne yapalım soygunmu torbami tutalım. Bu belgeleri kim bu kadar sıkı tuttuysa adlı sicil kaydi olanlara is vermiyorsa maaşa bağlayın yetkililer lütfen bu olaya el Atsin.

 • Mehmet aydın

  Arkadaşlar resim ekleme yapamadım yardimci olursanız sevinirim kendi tlfnmla mı çekecem yoksa fotoğrafçıdamı?

  • Meva Turizm

   Mehmet Bey, yükleyeceğiniz resim profesyonel fotoğrafçılarda biometrik olarak çekilmelidir. Vesikalık resim dahi kabul edilmiyor, bilginize.

 • Gökhan atmaca

  Merhaba bir kez alkollü araç kullanırken ceza aldım ve ehliyetime el konuldu 4 sene geçti üzerinden başka bir sorun yok ehliyetim ile ilgili. Sürücü kartı almamda bir sorun oluşturur mu?

 • Abdullah demircan

  ehliyet gbtsinde son beş yıkda ceza puanım 45 çıktı. Sorun olur mu acaba?

 • Mehmet aydın

  Arkadaşlar ben 3 gün oğraştım resim olayı için.
  internet cafelere gittim evde bilgisayarla oğraştım
  olmadı ve en son çareyi resim çektiğim fotoğrafçıda buldum.
  Gidin fotografçıya 6/8 resim isteyin
  Watsap tan veya başka bir yolla tlfuna atın ve yapıştırın
  Başka çaresi yok.
  herkese geçmiş olsun.

 • Murat EYCE

  Merhabalar,

  özel Poliklinik den alınan sağlık raporu geçerli oluyormu.

  • Meva Turizm

   Murat bey tam teşekküllü hastane raporu olması gerekiyor.

 • Cansın Sarı

  4 gün oldu başvuralı bi cevap alamadım henüz

  • Meva Turizm

   Başvuru değerlendirmeleri sıraya göre yapılmakta. İsterseniz 153’ü arayarak şoför tanıtım kartınızın akıbeti hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • m. akbey

  Öncelikle bilgiler içün çok teşekkürler ama benim soru biraz farklı. Şimdi benim 10 yıllık b ehliyetim 1 yıllık d yani otobüs ehlietim var. Ben 10 yıllık ehliyetime istinaden bu kartı alabiliyorum anlaşılan. Ama yine de otobüsle personel tsşımacılığı yapamıyor muyum?

  • Meva Turizm

   Rica ederiz. Tabi ki otobüsle de personel taşıma yapabilirsiniz.

 • Hüseyin şengül

  Şöför kart numarasını sistemden nasıl görebilirim yardımlarınız için teşekkür ederim

 • barış erdoğan

  iyi günler ben tüm belgeleri yüklüyorum fakat resim 6*8 istiyor paintten düzeltiyorum olmuyor yardımcı olurmusunuz

 • Elif YAMAÇ

  Merhaba 30 yaşındayım 8 senedir ehliyetim var ancak ehliyetimi avusturya dan almıştım Şöför kartı için müracat yaptım ama ehliyetten dolayı reddedildi müracatım ne yapmam gerekiyor şimdi türkiyede sıfırdan ehliyet alsam bu seferde yıldan aşağı olduğu için alamayacağım en hızlı şekilde ehliyetimin geçerliliğini nasıl sağlayailirim..

 • Kenan Vardar

  Ödemesi kredi kartı dışında da yapılabiliyormu

  • Meva Turizm

   Kenan bey kredi kartı dışında ödeme seçeneği bildiğimiz kadarıyla yok. Ödemeler direk sistem üzerinden yapılmakta.

 • yusuf yk

  18 uaşinda olmaniz gerekiyor
  saglik raporu
  sabika kaydi
  piko teknik belgesi
  2 adet resim
  ehliyet şarti fana aranmiyor bazi boş arkadaşlar yok 5 yil gibi b8şey söz konusu degildir

 • Kenan Vardar

  Merhaba fotoğraf 6×8 ve 100 kb altında olması gerekiyor onu dikkate alın fotoğrafı çektirdiğiniz yerde kilobyte düşürebilirsiniz.

 • Kenan Vardar

  Merhaba Yaklaşık ne kadar süre sonra mesaj geliyor

 • yucel kelesoglu

  uber icin ibb karti alirken on kayit nasil yapiliyor taksi minibus vs yazan yer mi en ustteki mi

 • Yakup can kılıç

  11/09/1992 doğumluyum ehliyetim 7yıllık pisikoteknik belgem var şoför kartı alabilir miyim

 • MURAT YÜCEL

  MEHMET BEY EHLIYETIMI TANIMIYOR 2000 YILINDA ALDIM BEN SISTEM KABUL ETMIYOR DIGER EVRAKLAR TAM EHLİYET 2000 OLDUGU ICINMI KABUL ETMIYOR OLABİLİR

 • Erol açil

  Toplu taşıma kartım otobüs ve metrada ücretsiz geçeri mi?

  • Meva Turizm

   Erol bey ücretsiz olarak kullanmazsınız.

 • Bülent bülent

  Merhaba,

  Özel hastane raporu geçerli midir ?

 • Mürsel Erol

  1972 doğumluyum c sınıfı ehliyetim var şöför kartı alabilirmiyim ehliyet aliş tarihi 1997 saygılar

 • Yusuf gulec

  Sürücü kartı almak için mutlaka bir araçla çalışıyor olmak mı gerekiyor,yoksa ehliyet gibi şartları oluşan herkes alabilirmi

 • Ercan özcan

  Bu şoför kartı 100tl mi fiyat olarak

  • Meva Turizm

   Belediye harcı kart onaylandıktan sonra 100,00TL ödeniyor.

 • Emre arslan

  Merhaba toplu taşıma aracı kullanım belgesini İstanbul mavi kart olarak kullanabilir miyim 205 tl yükleyerek mavi kart yerine kullanılırmı benim mavi kartım yıprandı o yüzden

 • Okan kurt

  Şöför karta başvurumu yaptım ama sistemden girdigim zaman başvuru takibinde hiç birşey cikmiyor

 • berker özekici

  çok oldu başvuruyu yapalı adrese teslim edildi yazıyor sistemde fakat edilmedi benim sorumnum şoför kart nosu nerede yazıor bunu nasıl öğrenebilirim

 • osman kot

  merhabalar sağlık raporunda hepatit b hastalığı olanlar şoför kartı alabiliyormu.bu ayrıntıya bakılıyormu

 • Muhammet Budaklar

  Merhaba en az 5 yıl denmişti şimdi sistemde evrakları tamamladığımız zaman ekrana uyarı geliyor. B sınıfı sürücü ehliyetleri için en az 7 yıl E sınıfı sürücü ehliyetleri içini 5 yıl yaziyor bu dogrumu

 • Turgay karakullukçu

  Iyi günler peki iki yıl sonra günü bittiğinde tekrar aynı işlemi yapmak mi gerekiyor yoksa yeniden kendimi geliyor

 • MUSTAFA LARÇİN

  ŞOFÖR KARTI ALAN ARKADAŞLAR SAĞLIK RAPORUNU NERDEN ALDILAR ACABA

 • Murat uzunel

  İyi aksamlar 1992 yılında B sınıfı ehliyet aldım 1995 yılında E sınıfına geçiş yaptım. Halk otobüsü için sofor kartı alabilirmiyim

 • oguzhan reis

  ben 21 yaşındayım ehliyetimi 2017 de aldım şöför kartı alabiliyormuyum

  • Meva Turizm

   Oğuzhan bey alamazsınız.

   • Sercan Açıkgöz

    Arkadaşlar taksi sürücülerinde 5 yıl diye bişey yok

 • tolga kartal

  Merhaba, bugün şoför kartı çıkartmak için kağıthane şoförler odasına gittim, internet üzerinden başvurumu yaptılar ve benden 20 tl aldılar makbuzda vermediler, sormak aklıma da gelmedi, neden alındı bu 20 tl, sizin bilginiz var mı ?

  • Meva Turizm

   Merhaba Tolga Bey,
   İlgili kurum başvuru hizmet bedeli olarak almış olabilir. Konuyla ilgili kendinizde sormaktan çekinmeyiniz.

 • UGUR KAZANCI

  Merhaba,ben şöför arkadaşı ticari taksimde çalıştırmak için işe aldım,şimdi de çalışma ruhsatına kaydetmem gerekiyor…Sona kadar bir çok eziyetten geçerek geliyorum fakat şöför ile bazı bilgiler getirildikten sonra diğer kutucuklar açılmıyor ve en üstte her şöför kendi müracaat etmeli diye bir yazı çıkıyor…Bu arada şöför arkadaşın şöför kartı mevcut sadece henüz eline ulaşmamış,fakat numarası var…Şaşırdık kaldık,sinirler iyice bozuldu inanın…Ne yapmalıyım lütfen bir yol gösterin…Şimdiden teşekkür ediyorum.

 • Hasan doğan

  Sağlık raporunda fotoğraf olması gerekirmi

 • Kemal ÖZ

  SLM ADIM KEMAL BENİM B SINIFI EHLİYET 2 YILLIK D SINIFI OTOBÜS EHLİYETİ YENİ ŞUAN 5 YIL OLMADIĞI İÇİN ALAMIYORUM BİR FİRMA DA ÇALIŞIYORUM SIKINTI OLUR MU

 • Yunus tilbe

  Sofor karti bas vurum yaklasik iki ay once onaylandi odemesi yapildi ama daha elime gecmedi 153u defalarca aramama ragmen bir sonuc alamadim her d aaefadinda basim asamasinda diyorlar bu kartin bir suresi yokmu 3 ay veya 4 ay anlamadim

 • Aytekin oktay

  Merhaba 01 02 2017 tarihinde başvurumu yaptım mesajla şifre geldi fakat kart ücretini yatırmadım gittiğim zaman alabilir miyim kartımı tekrar evrak yaptırmam gerekirmi

 • Durmuş Ali Asan

  Merhabalar ! Ben 29 yaşımdan gün aldım ayrıca ehliyetim 13.10.2014 tarihinde aldım yıl bazındamı 5yıl gün bazındamı işleme alınıyor yıl bazında 5 yıl doldu ama gün olarak dolmadı bugün itibari ile yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

 • Kadir gür

  Merhabalar sistemde kayit olusturdum ehliyetim E sinifi verilos tarihi 24.11.2015 ehliyet tarihimi girdigim de degerler olusmadi diyor acaba sebep nedir yardimci olursaniz sevinirim

 • Emrah Ayhan

  İyi günler evraklarımı hazırlamadan önce 153 aradım sabıka kaydımdan dolayı cezamı cektıgım maddeyı söyledim siz alabilirsiniz dendi evraklarımı toparladım 390 tl para harcadım bilgisayardan işlem yapmaya gelınce sıra olmadı sabıka kaydımdan dolayı harcadıgım para boşa gitdi 8 senedir taksi şöförlügü yapıyorum sabıka kaydımdan dolayı çalışamıyorum anlıcagınız ac kaldık hırsızlıkmı yapalım gasp mı yapalım yasadısı işmi yapalım ben helalden yanayım ne iş yapayımda helal ekmek götüreyim evime sabıkam var diye yasamımı ölümi lütfen bu işe bi care bulsunlar

  • Ahmet suat

   Sabıkalılar milletvekili,bakan,başbakan hatta cumhurbaşkanı bile olabiliyor ama soför olamıyor EY ADALET NERDESİN…

 • Metin DEMİR

  Merhaba, bazı evraklar için geçerlilik tarihi isteniyor. Örneğin Psikoteknik için alım tarihinden itibaren 5 yıl yazıyorum, geçersiz tarih yazıyor. Ayrıca sağlık raporu içinde geçerlilik tarihi istiyor. Sağlık raporu ve diğerleri için nasıl bir tarih yazmalıyım?Yardımınızı önemle rica ediyorum. Teşekkürler

  • Meva Turizm

   Merhaba Metin Bey,

   İlgili belgelerin alınış tarihlerini yazmanız yeterli olacaktır.

 • Ayhan Özdemir

  Merhaba, ibb’yi aradım ve ticari taksi için şoför kartı için nasıl işlemler yapmam gerektiğini sordum ve ehliyet yaşımın en az 7 olması gerektiğini söylediler, konu bilgis doğrumudur , başvuru yapsam alamazmıyım, ehliyetimi aralık 2013 de aldım yani 5 seneyi geçti.

  • Meva Turizm

   Merhaba Ayhan Bey,

   Doğrudur yönetmeliğe göre 5 yıllık ehliyet için malesef taksi şoför kartı alamazsınız.

 • KAMİL KOÇ

  2013 yılında aldım ehliyetimi 5 yılı gecti 94 dogumluyum şöför kartı almak istiyorum 1 kez 6 aylık ehliyetimi kaptırıdım alkolden dolayı başkada sicilim felan temiz bu bana sorun cıkaracakmı

 • ahmet şahin

  sisteme şifremi unuttuğum için giremiyorum ve yeni şifre alamıyorum ne yapmalıyım.

 • ahmet şahin

  eksik bilgi olmadığı halde bazı evrakları onaylamıyor neden acaba

 • habib veysel

  şöför kartı geçerlilik süresi nekadar bilen yanıt lasın saygılar.

 • Samet Top

  Ehliyet kazandığım yıl 2011ama ehliyetimi 2015 şubatta aldım şöför kartı alabilirmiyim

 • Ergin Sürme

  Arkadaşlar bende bu kart yüzünden iki aydır uğraşıyorum daha yeni onaylandı neden bu kadar gecikti çözemiyorum arkadaş aklım fikrim almıyor bir lokma ekmek için ne zorluklar çekiyoruz bende olan belgeleri yazayım ( sürücü belgem+serece+pisiko teknik + tekno kart + ve birde daha elime geçmeyen TTK ) yahu bu kadar belge neden istenir ülkeye kralı atayacaksınız bakalım bundan sonra ne isteyecekler birde 153 arıyorum kartı ne zaman gelir ,kaç gün sonra gelir görevli arkadaşlar o konuda bilgimiz yok diyorlar yahu bu nasıl iştir İBB bu kartı zorunlu koşuyorun ama elinin altındaki personele bilgi vermiyorsun ,zaten bu kartla ilgili program anlaşılmaz bir program kim yapmış sa berbat etmiş acemi yani kısacası bu kartı almak isteyen insanlara allah yardım etsin bu siteyi anlaşılır bir şekilde insanların anlayacağı şekilde düzeltmek gerekiyor yetkililere buradan seslenmek istiyorum .

 • Adnan kuşku

  Benim sorum efendim 14 yıldan beri taksicilik yapmaktayım kurallara uygun olarak işimi yapmaktayım fakat ceza evine girmiş olduğumdan dolayı geçmiş sene şimdi belediye kartını alamıyorum bakmakla hükümlü olduğumyaşlı bir annem var işimi severek yapıyorum ve şuan da çalışamıyorum evrağım olmadığından dolayı başka bir mesleğim yok ne yapayım açmı kalıyım sayın büyüklerimiz televizyonlarda diyorlar ki bu insanları topluma kazandıralım diyorlar ama malesef hiçte öyle olmuyor geçmişte yapılan bir hata bir kereye mahsus tövbe ettik ekmeğimizdeyiz bakın ehliyet gebeteme ne hızdan ne alkolden dahada önemlisi senede bir yada iki ceza ancak yedim oda farkında olmadan durulmuycak yerde bekleme yapmaktan siz büyüklerimizden yardımcı olmanızı istiyorum teşekkürler

 • Adnan kuşku

  Ve ekliyorum src belgem var psiko teknik belgem var bunlarıda sizin izinleriniz le aldım fakat burda tıkandım başvuru yaptım onaylandı fakat ücreti kredi kartından yaparken kabul görmedi Edirne kapıya gittim dilekçe istediler onuda yazdım Ankara gönderdim fakat ilgilenen yok çaresiz bekliyorum lütfen

  • Ayhan aksoy

   Öncelikle geçmiş olsun valiklere ve kaymakamlğı hükümlü başvurusu yapıp durumunuzuda arz edip kamu kurumlarında hükümlü kadrosunda bir iş bulabilirsin diye düşünüyorum diyer sıkıntı da şöyle olabilir Kredi kartı internet alış verişlerine kapalı olabilir ondan ödemelerde sıkıntı oluyor ödeme yaptıktan sonra ödeme yap butonu ödeme göre dönüyor ve orda yaptıgın ödeme görülüyor saygılar.

 • İsmail Çağdaş

  SELAMIN ALEYKUM ben sofor kartı ıcın bas vurdum ama saglık raporu aldım kabul etmedı yenıden cıkardım evrakların hepsını yolladım ama msj gel saglık ılceden alcaksın pıskotekınık vedım psıkyatrık muane raporu olmalıdır dıyor

 • Kılıç

  Sofor kartimi kaybettim ne yapmalıyım

 • hakan yuksel

  tuhim ibb giriş yapamıyorum yeni kayıt diyorum şifre belirliyorum fakat şifreyi girdiğimde tekrar aynı sayfaya yönlendırılıyorum

 • irfan üre

  Hayatda ikamet ediyorum kart almam mümkün mü?

 • Serdar tatlısu

  Burdan yazmanın kimseye faydası yok src psikoteknik şöför kartı bakalım daha neler çıkacak cimerden şikayet oluşturalım en azından sabıka kaydı sorununu çözelim böyle saçma şey mi olur böyle

 • Ilker erim

  Vah vah ehliyetin yaninda eskiden şoför odasına aidat oduyorduk sonra src pisikoteknik derken değişik değişik para gelsinde yakinda daha neler cikartirlar bostayim tecrubeli tır kamyon eski halk otobüsü şoförüyüm (Topkapi) zamani emekliyim 1250 emekli maaş veriyorlar para artmiyorki vesikalik cektireyim saglik raporunuda bedava vermiyorlar src yi zor aldik zaten pisikoteknikde tarihî gecti kaca veriyorlar ben uzun lafin kisasi zaten açız daha fakirlestik ben dijital ehliyetin yüzünden uzun yol isi yapamiyoruz bunlari çıkartanlara lafim hakkımı helal etmiyorum aldıkları haram zikkim olsun zaten bunlarla ugrasiken 1 hafta sonunda ben is başı yapinca bittim verdikleri zaten asgari ucret hic çalışmam bu kadar insanın vebalinide alirlar…..

 • Selçuk Rençber

  Psikoteknik rapor var 2yıllık
  Almam gerekiyormu tekrar?

 • ahmet sengul

  sa arkadaslar kartım onaylandı hepsı tm bırde ısverendenevraklar alınacakmıs semınere falan ozel halk otobusu ıcın bilgısı olan varmı tşk.

 • ismail duman

  tüm taxsi şöförlerin alması gerekir daha iyi hizmet açısından gerkli olan bir uygulama

 • SELİM

  SELAM BİYOMETRİK FOTOGRAFI OKADAR UGRAŞMAMA RAĞMEN BİR TÜRLÜ KABUL ETMİYOR FORMATINDAMI SIKINTI VAR EBATLARDAMI CÖZEMEDİM PÜF NOKTASI VARSA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 • Yaşar şeker

  Şoför kartım onaylandı. Kartın ulaşması için 100 TL. Parayı nasıl yatiricam tskrlr

 • Aydın

  Selam daha önce kart başvurusu yapmıştım evrak olarak bir tek sağlık raporu eksikti ama şoför sorgulama yaptığımda uygundur diye çıkıyordu kaydım silinmiş zaman geçtiği için tekrar başvuru yaptım sağlık raporu ile resim eksik şu an servis taşımacılığı yapmaya uygun değil diyor sistemmi değişti acaba tüm belgeleri yüklenmeden kabul etmiyormu Bilgi verirseniz sevinirim

 • gazi güven

  istanbul kartin müraçatim internett aracılığ alla bilirmıyim

 • halil menekşe

  2003 yılında toplu taşıma belgesi almıştım ( taxi kulanım ) için o zamanlarda süresiz belgeydi şimdi yeniden almam gerekiyor’mu teşekürler.

 • Ergin kalkan

  Alkol testi muayenesinde 200 tl alıyorlar soygun biryer idrar tahlili benim SSK var bunu istiyorlarsa bu para nedir tam teşekküllü rapor bile bu kadar değil tam bir soygun haram olsun

  • ünal ceylan

   arkadaşlar bu alkol ve uyuşturucu için randevuyu alamıyorum tuhimden sistem saçmalıyor aynı gün ve saate randevu veriyor onaylayıncada kabul etmiyor nasıl yapacağız bu işi bilgisi olan varmı?

   • Sercan açıkgöz

    Bilgisayar üzerinden yaparsan alınıyor banada öyle oldu yalnız dikkat etmen gereken saat kısmında beyaz yere tıklaman ayrıca arkadaşlar 5 yıl şartı yoktur taksi sürücüleri için bilginize

 • ALİ TOSUN

  Ben şöför kartı için başvuru yapicam ama bir sorum var ben adli sicil belgesi aldığımda adlisicil kaydı yoktur yazıyor ama hemen bu yazının altında adlisicil arşiv kaydı vardır diye yazıyor bana kartı almamda engel tesgil edermi bilgi verirseniz sevinirim

  • Cağalar gümüş

   Bu sorun bendede var alabiliyormuyuz ogrendinizmi

  • Çağlar gümüş

   Sorun oluyormu arşiv kaydı ogrenebildinizmi aynı sorun bendede var

 • Salih ŞENKAL

  Merhabalar,

  sağlık raporunu aile hekiminden almak yeterli oluyor mu?
  devlet hastanelerinden mı almak gerek?

 • cesur kabadayı

  ali tosun naptın aldınmı şoför kartı arşiv kaydı sorun oldumu

 • numan DEMİR

  şöför kartı almak için kaç yıllık ehliyet olması gerekiyor

 • Burak KARAKUŞ

  İett soforlugu icindemi lazim bu karttan yani bu karti bikere aliyoruz taksi iett hepsinde gecerlimi?

 • fatih

  Ekrem denen adamın cebini doldurma operasyonu çekiliyor.

  Toplamda 1.000 TL ödeme ve boşa geçen onca hafta…

  Allah belanızı versin

 • Asim özer

  Merhaba ibb şöför kartı almak istiyorum ama iban isteniyor bu ne ibanıdır anlayamadım bizahmet yardım cı olurmusunuz bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar

 • Ahmet Suat

  Devlet insanların çalışabilmesine destek olacağı yerde köstek oluyor…Yok sicil kaydı,yok alkol bağımlılığı ,oraya para buraya para,oraya git buraya git ,bir kart verecek 10 gün uğraştırıyor sonunda yine garantisi yok…Ey devlet düş yakamızdan….Ekmeğimize bakalım…

 • Aslan akman

  Selam,
  Ehliyetimi 05.10.2015 tarinde aldım,
  26.11.1991 doğumluyum kartı alabilir miyim

 • Tayfun Erdoğan

  Kardeş fotoğraf yükleyemiyorum yardım

 • Serdar taş

  Ticari taksı için 22 gün aldım. Kart alabilirmiyim.

 • Caglar gümüş

  Adli sicil kaydım yok ama arşiv kaydım var sorun olurmu

 • Ali Riza Kayhan

  Çok güzel bir şey

 • Uygar atmaca

  Şoför kartı için başvuru yapacağım ama sağlık raporunu hangi hastaneden alacam bilmiyorum öneriniz varmı iyi akşamlar.

 • selma güney

  sistemde sorun yaşıyoruz ödeme yaptık ama numara vermiyor bir hafta oldu ne yapmak lazım. lütfen yardımcı olun

 • Kerem bozyel

  Sıstemde bı problemmı var gıremıyorum

 • Tahir telli

  Sürücü kartı için idrar randevusu alamıyorum nasıl alabilirim yardımcı olabilirmisiniz

 • Doğuş Şekerci

  Merhaba, şöför kartsız ticari taksi kullanmanın para cezası ne kadar ve araç bağlanıyor mu bağlanıyor ise ne kadar bağlıyorlar acaba ?

 • Hızlı Soru Sorabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir