Şoför Kartı

Şoför Kartı
4.7 (93.33%) 30 votes
Şoför Kartı Nasıl Alınır, Nedir, Müracaatı, Sorgulama, ibb başvurusu, şöför kartı nereden alınır, Evrakları, Şartları, Gerekli belgeler, Nasıl müracaat edilir konusunda tüm bilgilere bu yazımız da yer verilmiştir. İşlemlerinizi bu sayfadan adım adım takip ederek yapabilirsiniz.

Şoför Kartı Nedir?

İstanbul'da servis şöförlüğü yapmak ve servis taşımacılığı yapabilmek için, Büyükşehir Belediyesi tarafından alınması zorunlu olan ticari araç kullanım belgesidir. Alınan bu belge aracın taşıt kartına bağlı olarak çıkarılan yol belgesine işlenmelidir. Servis şoförlüğü için gerekli belgeler arasında artık ilk sırada olmazsa olmaz belgedir. Ancak şoför kartı şartlarını yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bunların başında B sınıfı ehliyet sahibiyseniz süresinin en az 5 yıllık olması, E sınıfı sahibiyseniz asgari 3 yıllık olma şartı var.

Ehliyet süresi belirttiğimiz kriterleri taşımıyorsa kart başvurusu yapamazlar.

Şoför Kartı için Gerekli Belgeler

 • Ehliyet Fotokopisi
 • Sağlık Raporu
 • Psikoteknik Raporu
 • Sürücü ceza / iptal dökümü (Ehliyet GBT'si)
 • Biyometrik fotoğraf

Yukarıda belirttiğimiz şöför kartı için gerekli belgeler düzenlenirken dikkatli olmanız gereken bazı ince noktalar bulunmakta. Şöför kartı için sağlık raporu alırken mutlaka Göz ve dahiliye uzmanının kaşesi olmalıdır. Ve alınan raporun tam teşekküllü hastane olma zorunluluğu var.

Psikoteknik raporunda mutlaka ilçe sağlık müdürlüğünün kaşesi olmalı. Aksi takdirde raporunuz geçersiz sayılacaktır.

Sürücü ehliyet dökümünün yeni tarihli olmasına dikkat edin. 6 aylık süreyi doldurmuş dökümler geçersizdir. Trafik şubeden onaylı olarak alınması gerekmektedir.

Şoför Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Servis şoförü için gereken belgeler arasında ki şöför kartını almak için az da olsa internet bilgisine sahip olmanız gerektiğini belirtelim. Öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi başvuru sitesi olan https://e-tuhim.ibb.gov.tr/ sitesine giriş yaparak, üyelik oluşturmanız gerekmekte.

Şoför kartı başvurusu nasıl yapılır
Şoför kartı başvurusu nasıl yapılır

Siteye giriş yaptığınız zaman yukarıda ki gibi ekranla karşılaşacaksınız. Mevcut üyeliğiniz varsa sisteme giriş yapınız ancak üyeliğiniz yoksa ilk kez şifre alacağıma tıklayarak yeni üyelik oluşturabilirsiniz. Üyelik oluştururken e posta adresiniz olması gerekmektedir.

Şoför Kartı Müracaatı
Şoför Kartı Müracaatı

Sisteme giriş yaptıktan sonra yukarı da ki gibi bir menü karşınıza çıkacak. Şoför kartı başvurusu için "toplu taşıma aracı kullanım belgesi" alanına giriyoruz.

Şoför kartı nereden alınır

Başvuruyu oluşturduktan sonra aşağıda ki gibi bir ekran gelecektir. Burada istenilen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekiyor. Ehliyet sınıfınız hangisiyle onu doldurmanız yeterli olacaktır. Teslim adresi olarak en çok bulunduğunuz adresi belirtmeniz daha kartın elinize sorunsuz ulaşmasını sağlar. Diğer türlü verdiğiniz adreste bulunmazsanız kart teslim edilmeden geri döner ve sizin Edirnekapı UKOME hizmetleri binasına giderek almanız gerekir.

Şoför kartı evrakları

Yukarıda ki bilgileri girip kaydet butonuna bastığınızda başvurunuz alınmış olacak ve bir sonraki ekranda sizden diğer evraklar istenecektir bunları sisteme yüklemeniz gerekiyor.

Yükleme işlemini istenilen evrakları tarayarak yapabilirsiniz. Yakınınız da tarayıcı cihazı bulunmuyorsa en kısa yoldan android veya ios işletim sistemli akıllı telefonunuzun uygulama marketine girerek CamScanner uygulamasını indirip telefonunuz dan tarama işlemi yapabilirsiniz.

Şoför Kartı Nasıl Alınır

Servis şoförlerinden istenecek belgeler arasında ilk olarak şöför uygunluk belgesi istenmektedir. Bu belgeye sahip olan bir kişi devlet gözünde iş görebilir birisidir. Çünkü sisteme yüklenen, ehliyet - sürücü belgesi, sağlık raporu, ehliyet dökümü ve psikoteknik raporlarından geçmiş birisi sağlık yönünden şöförlük yapmaya hiçbir engeli bulunmayan kişidir.

Şoför kartı almak için elden hiçbir evrak teslimi yapılmamaktadır. Yukarı da tarif ettiğimiz şekilde ibb sistemine bağlanarak üyelik oluşturmak veya mevcut üyelikle giriş yaparak, sistem tarafından gerekli tüm bilgileri güncel tarihli yüklemeniz gerekmektedir. Eksik olan hiçbir alan bırakılmadan doldurulmalı, aksi takdirde başvuru girişi yapılamamaktadır.

Tüm işlemleri yaptıktan sonra sistem tarafından cep telefonunuza mesaj ile bilgilendirme gelecektir. Bu bilgilendirme sonucunda varsa eksikler bildirilmekte, şayet onaylanmışsa başvurunuz ödeme için beklemektedir. İbb ödemesi için sisteme tekrar giriş yaparak kredi kartı ile 100,00 TL. ödeme yapıp kartınız adresinize teslim edilmektedir.

Şoför Kartı Sorgulama

Şoför tanıtım kartı olan kişilerin sistemden sorgulanması oldukça basittir. Ya da kart üzerinde ki QR kod okutularak daha net bilgiler alınabilir. QR kodun en kısa okunma yolu akıllı telefonunuzdan ilgili uygulamayı indirerek basit bir şekilde okutabilirsiniz.

Yeni başvuru yapmış bir kişi şoför kartı sorgulama işlemi için sisteme giriş yaparak ilgili kayıt yanında ki ibare ile kart durumunu görebilir. Evraklarınızın tümü onaylanmış dahi olsa ödemesi yapılmayan kartlar aktif olarak gözükmeyecektir. Bu sebeple mutlaka ödemeyi zamanında yaparak kartınızı kullanmaya başlayınız.

İBB Şöför Kartı Nasıl Alınır

İstanbul'da hizmet kalitesinin arttırılabilmesi, aynı zaman da her ehliyeti olan kişinin ticari taşıt kullanımına dur diyebilmek için UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) aldığı yeni bir kararla şöför kartı almayı zorunlu kılmıştır. Alınan bu şöför kartının geçerlilik süresi 2 yıldır.

ibb şöför kartı nasıl alınır diye araştıranlar için yukarı da belirttiğimiz gibi ehliyet fotokopisi, Psikoteknik raporu ( ilçe sağlık müdürlüğü onaylı), sağlık raporu (göz ve dahiliye uzman doktor onaylı), ehliyet ceza dökümü (ilçe emniyet müdürlüğünden alınmış) ve 2 adet fotoğraf gerekmektedir. (biyometrik olması zorunlu)

Bu evraklar ile ibb tuhim sistemine girerek istenilen tüm bilgiler doldurulup, belirttiğimiz evrakların sisteme yüklenmesiyle ibb şöför kartı başvurusu yapılmış olur. Telefonunuza gelecek mesajla eksik varsa yada onaylanmışsa tarafınıza bilgi mesajı gönderilir ve ödemesi yapılarak kart sahibi olunur.

Şoför Kartı Numarası

Şoför kartı numarası tüm giriş işlemleri tamamlandıktan sonra sistem tarafından otomatik olarak üretilen numaradır. Verilen bu numara alınacak yol belgesine işlenerek işlemler tamamlanabilir. Sistem tarafından başvurusu onaylanan kartlar için aslının adresinize gelmesini beklemenize gerek olmayıp, sistem tarafından verilen şöför kartı numarası ile işlem yapılabilmektedir.

Sosyal medya'da paylaş, indirim kazan!

69 Yorumlar

 • Yevgeniy Rogizhin

  Türkmenistan uyruklu ben soför kartı almak için ne gerekiyor e-tuhum dan randevu alamiyorum

 • Umut islak

  Şoför kartı kaç günde cikar

  • Meva Turizm

   Umut Bey,

   Kart başvuruları sistem yoğunluğuna göre incelendiği için takribi bir süre bulunmamaktadır. Daha detaylı bilgi için 153’ü arayarak daha net bilgiler alabilirsiniz.

   • Cuma tuzel

    Internet üzerinden başvuru yapamıyorum yardımcı olurmusunuz

 • sefa ayra

  ehliyet yılı 5 yıldan aşagı olunca olmuyor mu

  • Meva Turizm

   Sefa Bey,

   Sizinde söylediğiniz gibi ehliyet süresi 5 yıldan aşağı olan kişiler kart alamıyor.

 • Levent baydar

  Elden şoförler odasına başvurabilirmiyim (şoför kartı için )internetten yapabileceğimı sanmıyorum teşekkürler

 • Tamer Ertug

  İyi günler şöför kartım aylar oldu elime geçmedi akıbetini tarafıma bildirmeniz rica ederim.Tamer ERTUĞ

  • Meva Turizm

   Merhaba Tamer Bey,

   Kartınızın akıbetini ALO 153 hattını arayarak öğrenebilirsiniz. Sizden başka kimse bilgi alamaz.

 • Ihsan cetin

  Merhaba 17.08.1992 dogumluyum
  Şoför kartı alabilirmiyim

  • Meva Turizm

   Merhaba İhsan Bey,

   Şoför kartı yaş sınırı 26 olup, en az 5 yıllık sürücü ehliyetine sahip olmanız gerekmektedir.

   • Emirhan Civelek

    Yaş sınırı 22 olması lazım

    • Emirhan Civelek

     a) En az 22 (öğrenci ve personel taşımacılığı 26) yaşından gün almış ve 66 yaşından gün almamış olmak.

 • Yavuz kocak

  Adlı sicil kaydında dolayı sofor kartı başvurum onaylanmadı bunun için ne yapabilirim

  • Meva Turizm

   Konuyla ilgili olarak 153 danışma hattını arayarak net bilgi alabilirsiniz.

  • Ercan kaptan

   Adli sicil kaydı istenmiyor die biliyorum

 • Halit Gökşen

  Şifre gelmiyor problemmi var acaba

 • tolga çelik

  merhaba 24 yasındayım 6 yıllık ehliyetimvar alabilrimiyim

  • Meva Turizm

   Tolga Bey Merhaba,
   26 yaşından küçük olduğunuz için alamazsınız. Yönetmelik bu şekilde.

 • Erhan altun

  Şöför kartı için harç yatırılıyormuş nereye yatırılıyor kaç para acaba

  • Meva Turizm

   Erhan Bey,
   Şoför kartı için harç ilk başvuru esnasında yatırılmıyor. Öncelikle başvuruyu yapın ve sistemden telefonunuza başvurunuzun onaylandığına dair mesaj gelirse 100,00 TL. ödemesini yaparak kartınız adresinize yollanıyor.

 • ufuk ayran

  merhabalar; şoför kartı için başvuru yaptım ve telefonuma sms geldi..fakat sisteme girdiğimde ödeme yap butonuna tıklıyorum ama sayfa açılmıyor,bu yüzden kart ücretini yatıramıyorum..problem ne olabilir ?? teşekkürler

  • Meva Turizm

   Merhaba,

   Sorun tarayıcıdan kaynaklanıyor olabilir. Ödeme yap butonuna bastıktan sonra ek bir pop-up açılmaya çalışıyor olabilir ve bu pop-up engelleniyor olabilir. Bu sebeple farklı bir tarayıcıdan deneyin, yada pop-up pencere açılmasına yetki verin.

 • Erhan altun

  Merhabalar ben başvuru yaptım ama açık başvuru gözüküyor diye şimdi gözükmüyor 153 aradım beni Edirnekapı ya gönderiyor para da yatırmada gelmedi yanlış birşeyim yaptım bilginiz için teşekkürler

 • Turan can

  İbb şoför kartı başvurumu yaptım incelemede diyor bu inceleme süreci nekadar sürüyor

  • Meva Turizm

   Turan bey, sistem yoğunluğuna göre sıra ile yapılıyor işlemler. Bu sebeple kesin bir süre söylemek yanıltıcı olabilir. 153 bilgi hattını arayarak daha detaylı açıklama alabilirsiniz.

 • ucar can

  bır turlu resmımı yukleyemedım..dıger evraklar yuklendı resmımı almıyo anlayamadım.. yardımcı olurmusunuz

  • Meva Turizm

   Resminizi jpg formatında değilde, word dosyası içerisine atıp .pdf uzantısı olarak farklı kaydet yaparak oluşturduğunuz pdf dosyası ile yüklemeyi deneyin.

  • ramazan aydın

   resmi bilgisayarda paint ile açarak resimde fazlalık varsa ayarlayın sonra resmi yeniden boyutlandır a tıklayın açılan kısımda piksel kısmı seçip yatay kısma 170 yazarak kaydedin ve bu şekilde yükleyin

 • özer aktaş

  Merhaba. Arkadaşlar resim yüklemeyi sormuş oradaki cevabınızı uyguladım fakat bir türlü olmuyor. Biraz daha uygulamalı anlatmanızı rica etsem.

 • burhan çetinkaya

  Arkadas a.2* b * e *d src 2/4 dijital ehliyet var iett otobuse gırcektık yok kartın yok adamın yok 1ayla yasımız gectı işe gıremedık oda bahaneydı ya iett de guvenlık gorevlılerının hepsi şöför oldu böyle adaletınnnmmm yok oraya ehlıyet buraya kart şuraya bılmem ne bu ne yaw bırakın kartı martı para deyin yatıralım paraysa para 1000 2000 tl oldun bıtsın artık ugrasyırmayın mılletı ya insanlat calışcak çalıstırmıyorlar yaw hep işi yokuşa sürüyolar

 • Cem kalyoncuoğlu

  Bu adli sicil kaydını ne diye koymuşlar ben anlamadım komşuyla kavga ettik sicil çıkıyo ibb karti vermiyorlar bu nasıl is sivil kaydı olanlar calismicakmi taş mi yicek ne yapalım soygunmu torbami tutalım. Bu belgeleri kim bu kadar sıkı tuttuysa adlı sicil kaydi olanlara is vermiyorsa maaşa bağlayın yetkililer lütfen bu olaya el Atsin.

 • Mehmet aydın

  Arkadaşlar resim ekleme yapamadım yardimci olursanız sevinirim kendi tlfnmla mı çekecem yoksa fotoğrafçıdamı?

  • Meva Turizm

   Mehmet Bey, yükleyeceğiniz resim profesyonel fotoğrafçılarda biometrik olarak çekilmelidir. Vesikalık resim dahi kabul edilmiyor, bilginize.

 • Gökhan atmaca

  Merhaba bir kez alkollü araç kullanırken ceza aldım ve ehliyetime el konuldu 4 sene geçti üzerinden başka bir sorun yok ehliyetim ile ilgili. Sürücü kartı almamda bir sorun oluşturur mu?

 • Abdullah demircan

  ehliyet gbtsinde son beş yıkda ceza puanım 45 çıktı. Sorun olur mu acaba?

 • Mehmet aydın

  Arkadaşlar ben 3 gün oğraştım resim olayı için.
  internet cafelere gittim evde bilgisayarla oğraştım
  olmadı ve en son çareyi resim çektiğim fotoğrafçıda buldum.
  Gidin fotografçıya 6/8 resim isteyin
  Watsap tan veya başka bir yolla tlfuna atın ve yapıştırın
  Başka çaresi yok.
  herkese geçmiş olsun.

 • Murat EYCE

  Merhabalar,

  özel Poliklinik den alınan sağlık raporu geçerli oluyormu.

  • Meva Turizm

   Murat bey tam teşekküllü hastane raporu olması gerekiyor.

 • Cansın Sarı

  4 gün oldu başvuralı bi cevap alamadım henüz

  • Meva Turizm

   Başvuru değerlendirmeleri sıraya göre yapılmakta. İsterseniz 153’ü arayarak şoför tanıtım kartınızın akıbeti hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • m. akbey

  Öncelikle bilgiler içün çok teşekkürler ama benim soru biraz farklı. Şimdi benim 10 yıllık b ehliyetim 1 yıllık d yani otobüs ehlietim var. Ben 10 yıllık ehliyetime istinaden bu kartı alabiliyorum anlaşılan. Ama yine de otobüsle personel tsşımacılığı yapamıyor muyum?

  • Meva Turizm

   Rica ederiz. Tabi ki otobüsle de personel taşıma yapabilirsiniz.

 • Hüseyin şengül

  Şöför kart numarasını sistemden nasıl görebilirim yardımlarınız için teşekkür ederim

 • barış erdoğan

  iyi günler ben tüm belgeleri yüklüyorum fakat resim 6*8 istiyor paintten düzeltiyorum olmuyor yardımcı olurmusunuz

 • Elif YAMAÇ

  Merhaba 30 yaşındayım 8 senedir ehliyetim var ancak ehliyetimi avusturya dan almıştım Şöför kartı için müracat yaptım ama ehliyetten dolayı reddedildi müracatım ne yapmam gerekiyor şimdi türkiyede sıfırdan ehliyet alsam bu seferde yıldan aşağı olduğu için alamayacağım en hızlı şekilde ehliyetimin geçerliliğini nasıl sağlayailirim..

 • Kenan Vardar

  Ödemesi kredi kartı dışında da yapılabiliyormu

  • Meva Turizm

   Kenan bey kredi kartı dışında ödeme seçeneği bildiğimiz kadarıyla yok. Ödemeler direk sistem üzerinden yapılmakta.

 • yusuf yk

  18 uaşinda olmaniz gerekiyor
  saglik raporu
  sabika kaydi
  piko teknik belgesi
  2 adet resim
  ehliyet şarti fana aranmiyor bazi boş arkadaşlar yok 5 yil gibi b8şey söz konusu degildir

 • Kenan Vardar

  Merhaba fotoğraf 6×8 ve 100 kb altında olması gerekiyor onu dikkate alın fotoğrafı çektirdiğiniz yerde kilobyte düşürebilirsiniz.

 • Kenan Vardar

  Merhaba Yaklaşık ne kadar süre sonra mesaj geliyor

 • yucel kelesoglu

  uber icin ibb karti alirken on kayit nasil yapiliyor taksi minibus vs yazan yer mi en ustteki mi

 • Yakup can kılıç

  11/09/1992 doğumluyum ehliyetim 7yıllık pisikoteknik belgem var şoför kartı alabilir miyim

 • MURAT YÜCEL

  MEHMET BEY EHLIYETIMI TANIMIYOR 2000 YILINDA ALDIM BEN SISTEM KABUL ETMIYOR DIGER EVRAKLAR TAM EHLİYET 2000 OLDUGU ICINMI KABUL ETMIYOR OLABİLİR

 • Erol açil

  Toplu taşıma kartım otobüs ve metrada ücretsiz geçeri mi?

  • Meva Turizm

   Erol bey ücretsiz olarak kullanmazsınız.

 • Bülent bülent

  Merhaba,

  Özel hastane raporu geçerli midir ?

 • Mürsel Erol

  1972 doğumluyum c sınıfı ehliyetim var şöför kartı alabilirmiyim ehliyet aliş tarihi 1997 saygılar

 • Yusuf gulec

  Sürücü kartı almak için mutlaka bir araçla çalışıyor olmak mı gerekiyor,yoksa ehliyet gibi şartları oluşan herkes alabilirmi

 • Ercan özcan

  Bu şoför kartı 100tl mi fiyat olarak

  • Meva Turizm

   Belediye harcı kart onaylandıktan sonra 100,00TL ödeniyor.

 • Emre arslan

  Merhaba toplu taşıma aracı kullanım belgesini İstanbul mavi kart olarak kullanabilir miyim 205 tl yükleyerek mavi kart yerine kullanılırmı benim mavi kartım yıprandı o yüzden

 • Okan kurt

  Şöför karta başvurumu yaptım ama sistemden girdigim zaman başvuru takibinde hiç birşey cikmiyor

 • berker özekici

  çok oldu başvuruyu yapalı adrese teslim edildi yazıyor sistemde fakat edilmedi benim sorumnum şoför kart nosu nerede yazıor bunu nasıl öğrenebilirim

 • osman kot

  merhabalar sağlık raporunda hepatit b hastalığı olanlar şoför kartı alabiliyormu.bu ayrıntıya bakılıyormu

 • Muhammet Budaklar

  Merhaba en az 5 yıl denmişti şimdi sistemde evrakları tamamladığımız zaman ekrana uyarı geliyor. B sınıfı sürücü ehliyetleri için en az 7 yıl E sınıfı sürücü ehliyetleri içini 5 yıl yaziyor bu dogrumu

 • Turgay karakullukçu

  Iyi günler peki iki yıl sonra günü bittiğinde tekrar aynı işlemi yapmak mi gerekiyor yoksa yeniden kendimi geliyor

 • MUSTAFA LARÇİN

  ŞOFÖR KARTI ALAN ARKADAŞLAR SAĞLIK RAPORUNU NERDEN ALDILAR ACABA

 • Murat uzunel

  İyi aksamlar 1992 yılında B sınıfı ehliyet aldım 1995 yılında E sınıfına geçiş yaptım. Halk otobüsü için sofor kartı alabilirmiyim

 • Hızlı Soru Sorabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir