Laa plaka nasıl alınır

Laa plaka istanbul ili için geçişi zorunlu seri olup bu yazımızda servis araç plaka değişikliği, Laa plaka için gerekli evraklar, Laa plaka randevu, Laa plaka noter işlemleri, Laa plaka nasıl alınır ve diğer Laa plaka serisi hakkında öğrenmek istediğiniz tüm detaylara yer vereceğiz.

Laa Plaka için Gerekli Evraklar

Öncelikle L serisi plakaya geçiş için İBB Tuhim sitesine girerek sisteme kayıtlı olan aracınıza seri plaka ataması yapmanız gerekmektedir. Laa plaka için gerekli evraklar hazırlanmadan önce mutlaka aşağıda ki işlemler yapılmalıdır. Personel taşımacılığı ve okul servisi yapan tüm araçların serviscilere laa plaka geçişi zorunlu olmuştur ve son gün 30/06/2019 olarak belirlenmiştir.

Laa plaka için gerekli evraklar

Laa plaka için gerekli evraklar

Yukarıda ki taşımacılık kartı butonuna tıkladığınız da karşınıza aşağıda ki gibi bir sayfa gelecek;

Servis araç plaka değişikliği

Servis araç plaka değişikliği

Yukarı da ki ekrana ulaştığınız da sol tarafta kart bilgisinin hemen yanında ki mavi çerçeve ile gözüken Görüntüle butonuna tıklıyorsunuz ve son olarak aşağıda ki işlemi yapmanız gerekiyor.

Laa plaka nasıl alınır

Laa plaka nasıl alınır

yukarı da belirtilen seri plaka bilgileri alanında seri plaka ata butonu aktif olacak. O butona tıklayarak yeni laa plaka tahsis etmiş olacaksınız.

Laa Plaka Noter İşlemleri

Bu aşama bittikten sonra servis plaka değişikliği için en yakında ki noter'e giderek işlemleri yapabilirsiniz. Noter işlemlerini yapabilmek için;

 • Aracın ruhsat sahibi olmanız gerekmekte. Şayet değilseniz araç ile ilgili tescil işlemlerini yapabilmek için vekaletinizin olması gerekmektedir.
 • Yanınız da servis taşımacılığı yetki belgesi ve ilgili araca ait taşıt kartı bulunmalıdır.

Vergi Dairesi tarafından araç üzerinde hak mahrumiyeti veya Mtv yapılandırma gibi diğer borçlar varsa;

Bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek plaka değiştirebilmek için sistem tarafından atanan plaka bilgisini ileterek onay yazısı aldıktan sonra, önce Trafik Tescil Bürosuna gidilmesi ve vergi dairesi tarafından verilen yazıyı teslim ederek eski plaka üzerinde ki düşümler yaptırılması gerekmektedir.

Aynı şekilde banka kredisi ile alınmış banka hacizi olan araç sahipleri de kredinin bulunduğu ilgili banka ile görüşerek plaka değişimine onay alması gerekmektir.

Kurumlardan alınan plaka değişimine onay yazıları genellikle 3 gün süre için geçerli olmaktadır. Bu sebeple servis aracı plaka değişikliği işlemlerini beklemeden yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Son olarak sistem tarafından atanan plaka ile noter işlemleri bittikten sonra yeni plakanızı bastırarak aracınıza takabilirsiniz.

Laa Plaka Randevu

2018 yılı sonuna kadar Laa plaka randevu değişim işlemi gayettepe trafik tescil amirliğinden yapılmaktaydı. Ancak 2019 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere Laa plaka randevu ile değil noter ile değişmektedir. Bu sebeple laa plaka randevu nasıl alınır araştırmasını yapmanıza gerek kalmadan plaka değişimi için en yakınınız da ki noteri tercih edebilirsiniz. Bütün noterler servis araçları için L plaka serisi değişikliğini yapmaktadır.

Laa Plaka Nasıl Alınır

L serisi plakaya geçiş için yukarı da belirttiğimiz işlemleri yapmanız yeterli olacaktır. Öncelikle tuhim sistemi üzerinden plaka ataması yapmanız ve daha sonra notere giderek değişilik yapabilirsiniz.

Laa plaka nasıl alınır konusuyla ilgili aklınıza takılan diğer detaylar için Alo 153 hattını arayarak daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Ayrıca atanan plaka serisi LAA - LZZ harfleri arasında verilmektedir.

4.9/560 ratings
folder_openServis Araçları
comment6 Yorum

6 Yorum. Yeni Yorum

 • La pilakası için ne yapmalıyız

  Cevapla
 • Tuvturke muaneye gittim. L plaka ya geçmişsiniz. Vergi dairesine Taşıt tescil ettirmeniz gerek dendi. Servis aracı okula ayit. Bunun için gerekli evraklar nelerdir. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • İbrahim Demirel
  23 Haziran 2019 23:57

  2008 yılında almış olduğum servis aracı hala üzerime kayıtlı. Modeli düşük olduğu için işleyemiyorum. Bu araç istinaden servis taşıma kartı alabilirmiyim

  Cevapla
 • Mustafa buğdayçay
  28 Haziran 2019 04:22

  2008 yılında almış olduğum servis aracı hala üzerime kayıtlı. Modeli düşük olduğu için işleyemiyorum. Bu araç istinaden servis taşıma kartı alabilirmiyim

  Cevapla
 • 2015 ten beri her yerde kaydım var ama l plakayı bana vermediler dilekçe yaz dediler yazdım ama olumsuz cevap geldi ne yapmam gerekiyor saygılar

  Cevapla
 • Nagi Bayram
  8 Ekim 2019 18:47

  Şirketimize çalışanları taşımak için L serisi plaka almak istiyoruz Nası alabiliriz

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Size nasıl yardımcı olabiliriz?